İç savaşın, şiddetin ve karışıklığın bitmek bilmediği Suriye’de yaşanan insanlık dramı gökyüzünden çekilerek gözler önüne serildi… Esad rejiminin İdlib’in güneydoğusuna saldırılarını artırmasının ardından evlerini terk etmeye zorlanan 120 bini aşkın Suriyeli eşyalarını da taşıdıkları uzun araç konvoylarıyla Türkiye sınırına geldi. Suriyeliler Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları sonrasında terörden arındırılan bölgelere yerleşti.

RUSYA destekli Esad rejiminin son günlerde İdlib´in güneydoğusuna saldırılarını artırması nedeniyle evlerini terk eden yaklaşık 120 bin Suriyeli, eşyalarını da taşıdıkları uzun araç konvoylarıyla Türkiye sınırına yakın bölgelere ve terörden arındırılan Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı bölgelerine göç ediyor. Yerleşecek mekan bulamayan çok sayıda sivil, sınıra yakın yerlerdeki tarım arazilerine çadır kurmaya başladı.

Suriyeliler çok sayıda hayvanı da yanlarında taşıdı.

İç savaştan önce 1, 5 milyon Suriyelinin yaşadığı İdlib kentinin nüfusu, Esad rejiminin saldırılarıyla muhalif güçlerin topraklarını kaybetmesi üzerine oluşan iç göçle 4 milyona ulaştı. Esad karşıtı sivillerin ve muhaliflerin son kalesi haline gelen İdlib´de ateşkes kararına rağmen Rusya ve rejim bombardımanı devam ediyor.

Demirören Haber Ajansı’nın havadan çektiği fotoğraflar bölgede yaşanan insanlık dramını gözler önüne seriyor.

SMO VE UKC’DEN SEFERBERLİK DESTEĞİ

Kentin güneydoğusundaki Maaret El Numan ve Serakip ilçelerine savaş uçaklarıyla yapılan bombardıman nedeniyle her gün onlarca sivil hayatını kaybederken, yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre evlerini terk etmek zorunda kalan sivillerin sayısı 120 bini aştı. Geçici hükümete bağlı kuvvetlerin Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) eklenmesiyle ortaya çıkan ve Zeytin Dalı ile Fırat Kalkanı bölgelerinde hakimiyetini sürdüren Suriye Milli Ordusu (SMO), İdlib’e destek gönderme kararı aldı. İdlib’deki ılımlı muhalifleri temsil eden Ulusal Kurtuluş Cephesi de (UKC) tüm savaşçılarını direnmek için İdlib”in güneyine davet etti.

Esad rejiminin bölgedeki şiddetinin artmasının ardından uzun konvoylar oluştu.

BOŞ ARAZİLERE ÇADIR KURUYORLAR

Canlarını kurtarmak için yaşadıkları topraklardan ayrılarak Türkiye sınırına yakın yerlere göç eden Suriyeliler, uzun araç konvoyları oluşturdu. Araçlarına yükledikleri eşyaları ve hayvanlarıyla birlikte yaşam savaşına koyulan sivillerin büyük bir çoğunluğu Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı Harekatıyla terörden arındırılan bölgeye göç ederken, bazıları da Türkiye sınırına yakın arazilerde çadır kurmaya başladı. Yağmurlu ve soğuk kış günlerinde çaresiz kalan siviller, belirli aralıklarla kendilerine yaşam, hijyen, giyecek ve çadır yardımında bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Türk Kızılay ve Diyanet Vakfı ile diğer yardım kuruluşlarına teşekkür etti.

Evlerinden olan çok sayıda Suriyeli dolapları, halıları, sobaları ve diğer birçok eşyalarıyla Türkiye sınırına doğru ilerledi.

ESAD REJİMİ TOPRAKLARINI GENİŞLETİYOR

Bölgede son dönemde saldırılarını yoğunlaştıran Esad rejimi son bir haftada muhaliflerin elinden çok sayıda köy ve beldeleri ele geçirdi. Rejimin ele geçirdiği noktalar arasında, Cercanez, Sırman, Sukeya, Ebu Mekki, Tehtaaya, Muaysurune, Hülübbe Tuh, Krestene, Krati, Ebu Şerci, Mudeyrise, , Um Celal, Um Tüveyne, Kıt , Hirakı, Mıntar, Sıhal, Es Sırc, Seyyadi, Tel Şeyh, Furce, Breysa, Rabia, Ureybe, Şara, Ebu Habbe gibi yerleşim yerleri bulunuyor.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-havadan-goruntulendi-yuz-binlerce-suriyeli-sinira-akin-etti-5527361/

24.12.2019