Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı gönüllüleri, Suriyeli çocuklara yönelik Psiko-Sosyal Destek Projesi kapsamında ikinci kez Adıyaman Çadır Kent Konaklama Tesislerindeki Suriyeli çocuklarla buluştu.

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı gönüllüleri, Suriyeli çocuklara yönelik Psiko-Sosyal Destek Projesi kapsamında ikinci kez Adıyaman Çadır Kent Konaklama Tesislerindeki Suriyeli çocuklarla buluştu.

Hayat Vakfı, 20’ye yakın gönüllüsüyle bir kez daha Adıyaman’daki Çadır Kentte kalan mülteci çocuklarla buluştu. Adıyaman Çadır Kent Konaklama Tesislerine giren ilk sivil toplum kuruluşu olan vakıf, Kilis, İslahiye Çadır Kentte psiko-sosyal destek faaliyetlerinde bulunmuştu. Vakıf, iç savaşın hüküm sürdüğü Suriye’den ülkemize sığınarak hayata tutunmaya çalışan Adıyaman mülteci kampındaki mülteci çocuklara psiko-sosyal destek sunmaya devam ediyor.

Vakıf gönüllüleriyle savaşın tahribatına en çok maruz kalan çocuklarla buluşmaya devam edeceklerini belirten Hayat Vakfı Çocuk Hizmetleri Koordinatörü Dr. Saadet Avcı yaptığı konuşmada, “Bu projeyle hayatın gülen yüzü diye tabir ettikleri çocukların bir nebze de olsa umutlarını diri tutmaya çalışıyor. Vakfın Çocuk Hizmetleri Koordinatörlüğü, bu amaçla psikolog, sosyal politika uzmanları ve diğer gönüllüleri ile birlikte, toplamda 20’ye yakın bir gönüllüsüyle bir kez daha Adıyaman’daydı. Gönüllüler, dört gün boyunca savaşın çocuklar üzerinde oluşturduğu travmanın azaltılabilmesi için psiko-drama, resim, ebru, el sanatları atölyesi, sportif faaliyetler gibi etkinlikler gerçekleştirdi” dedi.

Programın sonunda vakıf üyeleri, çadır kentte sürdürülen el işi kurslarını gezdiler. Çadır kente düzenlenen ziyarete Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Ahmet Özdemir, YÖK Üyesi Prof. Dr. Harun Cansız, Hayat Vakfı Adıyaman Sorumlusu ve Yeşilay Derneği Başkanı Dr. Ramazan Çelik, Hayat Vakfı Çocuk Hizmetleri Koordinatörü Dr. Saadet Avcı, Çocuklar Sokakta Solmasın Program Koordinatörü Özlem Bağlar, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Adıyaman Koordinatörü Hayriye Boynukara, çok sayıda Suriyeli çocuklar ve aileleri katıldı. – ADIYAMAN

kaynak: https://www.haberler.com/hayat-vakfi-suriyeli-cocuklarla-bulustu-4517039-haberi/

11.04.2013