Alanya’da yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanan 120 kaçak göçmenden 2 Suriyeli, göçmen kaçakçılığından tutuklandı.

Alanya Sahil Güvenlik Bot Komutanlığına bağlı ekipler, önceki gün sabaha karşı devriye görevi sırasında Alanya’nın güneyinde 30 mil açıkta ‘Yaman 2014’ adlı bir tekneyi şüphe üzerine takibe aldı. Sabah saatlerinde tekneyi durdurarak arama yapan ekipler, iç bölümlerde gizlenmiş aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kaçak göçmenler olduğunu belirledi. Teknede 67 erkek, 23 kadın ve 30 çocuk olmak üzere toplam 120 kaçak göçmen bulundu. Göçmenler Sahil Güvenlik ekipleri tarafından gemiye alınırken, yapılan kimlik tespitinde 91’inin Suriyeli, 8’inin Afgan, 8’inin Sudanlı, 7’sinin Mısırlı, 4’ünün Faslı, 1’inin Iraklı ve 1’inin de Filistinli olduğu belirlendi. Alanya Limanı’na çıkarılan kaçak göçmenler, daha sonra işlem yapılmak üzere Alanya Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi.
SAHİL GÜVENLİĞİN DİKKATİ SAYESİNDE KURTULDULAR
Göçmenleri taşıyan teknenin küçük olduğu ve kapasitesinden fazla yolcu aldığı için batma ihtimalinin yüksel olduğu belirtildi. Can yeleğinin olmadığı ve sağlıksız koşullarda taşınan göçmenlerin bindiği teknenin kaptanın atlayarak kaçtığı iddia edildi.
KİŞİ BAŞINA 6 BİN DOLAR VERMİŞLER
Teknede yakalanan kaçak göçmenlerden bir kişi İtalya’ya gitmek için Göçmen kaçakçıların simsarlarıyla İstanbul’da anlaşarak kişi başına 6 bin dolardan pazarlık yaptıklarını söylediği, düzensiz göçmenlerin İtalya’ya gittikleri takdirde toplam 720 bin doların İstanbul’daki göçmen kaçakçılarına verileceği iddia edildi.
120 GÖÇMENLER SPOR SALONUNA GÖTÜRÜLDÜLER
Alanya Sahil Güvenlik Komutanlığında toplanan 120 düzensiz göçmen, Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince kimlik tespiti yapılması için otobüse bindirilerek 75. Yıl Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Kaçak göçmenlere yiyecek ve su verildi. Antalya Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları Müdürlüğü ve Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Grup Amirliği, Terörle Mücadele Grup Amirliği ekipleri 90 kişinin GBT sorgusu ve parmak izini aldı.
İKİ SURİYELİ TUTUKLANDI
Ekiplerce yapılan GBT sorgusunda iki Suriyeli Jarkawt Ali Ömer ve Khaled Azharı göçmen kaçakçılığından kaydı olduğu tespit edilmesi üzerine gözaltına alındı.
Adliyeye sevk edilen göçmen kaçakçısı iki Suriyeli Nöbetçi Sulh Ceza hakimliğince tutuklanarak Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
89 SURİYELİ KAMPA DİĞER 29 KİŞİ SINIR DIŞI
Alanya 75. Yıl Kapalı Spor Salonu’na polis eşliğinde götürülen 118 düzensiz göçmen, Antalya Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları Müdürlüğü ekiplerince karayoluyla Antalya Göç İdaresi’ne götürüldü. Antalya’dan 91 Suriyeli mülteci, Hatay’daki kamplara teslim edilirken, 4 Faslı, 8 Afganistanlı, 1 Iraklı, 8 Sudanlı, 7 Mısırlı, 1 Filistinli olmak üzere toplam 29 kişi sınır dışı edilerek ülkelerine gönderilecek