Pazar günü İstanbul’da yapılacak seçim öncesinde dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre, ilk kez bir Suriyeliye sandık görevlisi olması için polisten tebligat gitti.

Türkiye’de yaşayan milyonlarca Suriyeli sığınmacının durumu tartışma konusu olmaya devam ederken, YSK’nın kararı sonrası Pazar günü İstanbul’da yapılacak büyükşehir belediye başkanlığı seçimi öncesinde yeni bir iddia ortaya atıldı.

İddiaya göre, bir Suriyeli sığınmacıya sandık görevlisi olması için polisten tebligat gitti. CHP’li eski milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Ve sosyolojimize ilişkin bir seçim haberi.. İlk kez burada okuyacaksınız. Suriye’den Türkiye’ye göç eden ve vatandaşımız olmaya hak kazanan Mustafa Homsi’ye bugün oturduğu mahallede sandık görevlisi olduğuna dair polis tarafından tebligat verildi. Türkiye, için yeni bir durum” ifadelerini kullandı.

suriyeli.png

31 Mart’ta yapılan yerel seçim öncesinde Türk vatandaşlığına geçen 53 bin 99 Suriyelinin oy kullanabileceği açıklanmıştı. Türk vatandaşlığına geçen bir Suriyelinin ilk kez sandık görevlisi olması ise dikkat çekti.

Kaynak Yeniçağ: İlk kez bir Suriyeli sandık görevlisi olacak

19.06.2019