İstanbul’da 1 milyona yakın Suriyeli olduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Önce Suriyelilere insanca yaşam koşulu sağlayacağız” dedi. İmamoğlu, bir işte çalışan Suriyelilerin yardım almasının yanlış olduğunu savundu, “En büyük sorun kayıt dışı çalışan Suriyeliler” ifadesini kulandı.

DUVAR – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldığı radyo programında, İstanbul’da 1 milyon Suriyeli bulunduğunu söyledi ve “Önce Suriyelilere insanca yaşam koşulu sağlayacağız” dedi. İmamoğlu, Suriyelilerin hem çalışıp hem yardım almasının doğru olmayacağını savundu ve kayıt dışı çalışanların en büyük sorun olduğu ifadesini kullandı.

İmamoğlu, Best FM’de canlı yayın konuğu oldu. İBB’deki planlarına ilişkin açıklamalar yapan İmamoğlu, “Biz geldikten sonra belediyedeki araçların markası değiştirilmiş. Sözüm ona bir alt marka alınmış” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve yardımcılarının istifasına da değinen İmamoğlu, “‘Ben genel sekreterim. İstifa ettim…’ İştiraklerden de edin kardeşim” diye konuştu.

‘O İNSANLARA YAZIK’

İmamoğlu, Suriyeli mültecilerle ilgili ise “Mülteci sorunu Türkiye’de yönetilememiştir” dedi ve şöyle devam etti:  “Tabiri caizse serbest. Saldım çayıra mevlam kayıra derler ya böyle. Siz 3.5 milyona yakın göçmeni her yere dağıttınız. İstanbul’da kayıtlı rakamlara göre 600 bin kayıtlı olmayana göre 1 milyona yakın. O insanlara yazık. Şu anda gerçekten zor durumda olan göçmenleri var İstanbul’un. Çocuk evlilikleri görüyorum, dilencilik yapanları görüyorum. Önce Suriyelilerin insanca yaşam koşulunu sağlayacağız. Kurumlarla işbirliği yapacağız. Çalışıyor ve yardım alıyorlarsa bu yanlış. En büyük sorun kayıt dışı çalışan Suriyeliler.”

‘DEPREM GÖRÜNMEYEN EN BÜYÜK TEHDİT’

Deprem riski altındaki İstanbul’da bu yönde çalışmalara başlayacaklarını da söyleyen  İmamoğlu, “Deprem, görünmeyen en büyük tehdit. Dolayısıyla ben depremin çok hızlı çözümü için çalışacağımızın sözünü vermiştim ve başlayacağız. Keşke akşamdan sabaha her şey düzelse ama çalışmamız lazım. İnsanların deprem anında ne yapacağını planlamamız lazım. Bu en büyük acil eylem planımız bizim” dedi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/07/09/imamoglu-suriyelilere-insanca-yasam-saglayacagiz/

09.07.2019