Irak Meclisi’ndeki 328 sandalyeden 180’ine sahip olan “Şii Ulusal İttifak Koalisyonu”milletvekili Haydar el-Fuadi“Irak topraklarına illegal yollarla giren ve türlü fitnelere neden olan PKK’yı ülkeden çıkarmak için Türkiye ile koordineli şekilde çalışılmalı.” dedi.

Meclis’te 10 sandalye ile temsil edilen “Ulusal Hikmet Akımı” milletvekili Hasan Halati, PKK’yı ülke topraklarından çıkarmak için hükümetin “İran Halkın Mücahitleri Örgütü”ne karşı izlediği tavra benzer bir süreç işletmesi gerektiğini ifade etti.

Meclis’te 35 sandalyesi bulunan “El-Ahrar Grubu” milletvekili Abdulaziz ez-Zalemi de “PKK, sınır boyunca hem Türkiye hem de Irak’ın güvenliğini tehdit ediyor.” dedi.

Meclisteki 45 sandalyesi ile Sünnileri temsil eden en büyük blok olan “Iraklı Güçler Koalisyonu” milletvekili Abdurrahman el-Luveyzi ise “Bölge ülkelerinin güvenliğini etkilemeye çalışan her türlü örgütün yok edilmesi için komşu ülkelerle ortak koordinasyon oluşturulmalı.” ifadesini kullandı.

***

Şırnak’ın Silopi ilçesinde tatbikat yapan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Irak Silahlı Kuvvetleri birlikleri Irak’a ait Halil İbrahim Sınır Kapısı’na geçti.

Bu yazı yazılırken Halil İbrahim Gümrük Kapısı’nda Barzani yönetimine ait bayrak indirilerek, Irak bayrağı göndere çekilecekti.

Irak Parlamentosu, açıklamasında ise Kerkük’te ve diğer tartışmalı bölgelerde merkezi yönetime bağlı güçler dışında hiçbir gücün bulunmaması ve karargâh kurmaması kararı aldı. Parlamento, ayrıca İsrail bayrağı açanları da cezalandırma kararı aldı.

ABD ise Deyr ez Zor operasyonu kapsamında adını Demokratik Suriye Güçleri diye değiştirdiği YPG’ye 120 TIR ile roketler, ısı güdümlü füzeler, otomatik makineli tüfekler, havan topları gönderdi.

Anadolu Ajansı, bu bilgilerle birlikte “ABD, şimdiye kadar Demokratik Suriye Güçleri’ne 1780 TIR’la ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi.” diye rakam verdi.

***

Açıkça görüldüğü gibi Irak ile iş birliği, Türkiye açısından çok olumlu sonuçlar vermeye başladı. Bölgede Türkiye’nin aleyhine çalışan ise önce IŞİD’i sonra PKK/PYD/YPG’yi silâhlandıran ABD’dir.

Katar’ın eski Başbakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Than, ülkesinin Suriye’de cihatçıları desteklediğini, Suudi Arabistan, Türkiye ve Amerika’nın da Beşşar Esad hükümetini devirmeye teşebbüs eden militan gruplara silah ve mühimmat tedarikinde yer aldığını itiraf etti!

Türkiye, Kuzey Irak ve Suriye’deki korsan devlet girişimlerine Irak ve İran ile birlikte set çekmeye çalışıyor ama ittifakın bir ayağı topal kalıyor. Türkiye, Suriye ile ilişkilerini ABD’den bağımsız olarak düzenlemedikçe ve bu ülkeyle de ortak hareket etmedikçe, hiçbir meseleyi çözmüş olmayacak!

***

Ayrıca Türkiye’de bütün bu önemli gelişmelere gölge düşüren olaylar yaşanıyor! Meselâ, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, “180 günlük eylem planında 50 bin Suriyeliye kimlik kartı verilme hedefi var” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50+1 oy gerektiği için bir oy bile çok önemli.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri 50 bin oy farkla sonuçlanırsa, Türkiye’nin geleceğine Suriyeliler karar vermiş olmayacak mı? Zaten Yüksek Seçim Kurulu bünyesinde görev yapacak hâkimlerin 500’ü değiştirildi! Şimdiden seçimler seçim olmaktan çıkmış olmuyor mu? Zaten referandum da sakat değil miydi? Dış politikadaki vahim hatalar telafi edilmeye çalışılırken, içeride her geçen gün hukuk devleti yıkılıyor. Seçim güvenliği iktidar tarafından tehdit edilen bir ülkenin, halkı birlik içinde olabilir mi? Halk birlik içinde olmazsa, dış politikada sağlam durulabilir mi?

kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/irak-kapisi-ve-2019da-50-bin-suriyeli-secmen-44857yy.htm

01.11.2017