Gazeteci İsmail Saymaz, Bizim TV’de göçmen krizini değerlendirdi ve bazı önemli bilgiler verdi.

Türkiye’de milyonlarca Suriyeli sığınmacı yaşıyor ve bunun yanında Afganların gelme ihtimali de bulunuyor. Geçtiğimiz gün Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aksine çok enteresan çıkışlarda bulundu. Bayramda ülkesine giden Suriyelileri hedef alan Bahçeli, bayram için ülkesine dönebilenlerin geri gelmemesi gerektiğini söyledi ve Suriyelilerin sürekli olarak burada kalmasının gelecekte demografik sorunlar doğurabileceğine değindi.

Gazeteci İsmail Saymaz da Bizim TV’de Lale Özan Arslan’a konuştu ve Suriyeli, Afganlar konusunda yalnızca MHP’nin değil AK Parti’nin de rahatsız olduğunu, kadrolardan sesler yükselmeye başladığını ifade etti.

Saymaz şu değerlendirmelerde bulundu:

MHP yoksullaşan halkın tepkisini fark etti

“MHP şunu fark etti: Düzensiz göçmenler Suriyeliler ve Afganlar açısından tartışılan göçmen meselesi giderek yoksullaşan Türk halkında büyük bir öfkeye neden oluyor. İşini kaybeden Suriyeli işçiye, kirayı ödeyemeyen Afgana bileniyor. Bu barut fıçısına dönmüş durumda. AK Parti ve MHP’nin tabanında orta alt kesimler giderek yoksullaşırken iktidar ve ortağının düzensiz göçmenleri koruyan tavrı öfkeye yol açıyor.

MHP iktidarın tutumunu sahiplenmiyor kendisini ayırıyor

Bu yönüyle Kemal Kılıçdaroğlu göçmenleri geri göndereceğini söylemesi bu kitleler tarafından haklı bulunuyor. Tanju Özcan’ın görüşleri neredeyse partiler üstü bir beğeni kazandı. Dolayısıyla MHP kaçınılmaz olarak iktidarın bu tutumunu sahiplenmiyor. İktidardan kendisini ayırıyor. Çünkü giden kendi tabanında. MHP’nin tabanı alt düzey memur kadroları, esnaf ve köylü. Bu nüfus tepkili.

Tepkiler AK Parti’de de baş göstermeye başladı

Bu tepkisellik AK Parti’de de başladı. Mesela Şamil Tayyar açıkça ifade etti. Suriyeli ve Afganlara dair eleştirel bir tutum var. AK Parti’nin rant dağıttığı dönemde kaldı Rabia geç artık. Suriyelilerle beraber tatile bayrama gitsin yani Rabia. O hesap kapandı çoktan.”