196 kişinin yedikleri ıspanaktan zehirlenmesiyle ilgili konuşan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Biz çiftçimizi tarlada tutmaya çalışırken bir olayda ıspanak oldu.  Yabancı işçiler çalıştırılmış, Suriyeli işçiler. Ürünü de bilmiyorlar, toplamasını da bilmiyorlar. Problem bununla ilgili” dedi.

Türkiye Ziraat Odalar Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Manavgat Ziraat Odası ziyaretinde ıspanaktan zehirlenen 196 kişi hakkında Manavgat’ta yaptığı açıklamada, zaman zaman bazı ürünler hakkında açıklamalar yapıldığını, bunlardan bir tanesinin de domates olduğunu ifade ederek, “Seraları gezdik, bilgisizlik de var, art niyetli olunduğu kanaatinde değilim ama bilgisizlik var. Bu insanların enforme edilmeye ihtiyaçları var, bu sera ürünleri kesinlikle biyolojik mücadeleyle üretiliyor. Kimyasal kullanılmıyor, bunların da ihracatında artık hızlı alarm sistemi var. Üzerinde kimyasal kalıntı olan hiçbir ürünü artık Avrupa’ya ihraç etme şansınız yok. Hızlı alarm sistemi yakalıyor, her yere haber veriyor” dedi.

Başkan Bayraktar,  Antalya’nın Akdeniz’de bu konuda merkez durumda olduğunu belirterek, “Bu kadar ürün yurt dışına gidiyor, kalıntı, kimyasal yakalanmıyor. Biyolojik bir mücadele yapıldığını buradan söylüyoruz, kendilerine de bunu anlatacağız, bilgilendireceğiz. Üretime, üreticiye zarar veriliyor.

Biz çiftçimizi tarlada tutmaya çalışırken bir olayda ıspanak oldu.  Yabancı işçiler çalıştırılmış, Suriyeli işçiler. Ürünü de bilmiyorlar, toplamasını da bilmiyorlar. Problem bununla ilgili” şeklinde konuştu.

Zehirlenme vakasının ardından ıspanakların tezgahta kaldığını anlatan Şemsi Bayraktar, “Bugün ülkede 163 bin 910 dekar alanda 125 bin 174 ton ıspanak üretilmektedir. Bu kadar ıspanak ne olacak? Tam hasat zamanında sadece bir tarlada yaşanan olayda üreticilerimizin bir yıllık emeği boşa mı gidecek? Şu anda ıspanak tüketiminde ciddi bir gerilemenin olduğu görülmektedir. Üreticimiz hasat yapamaz hale gelmiştir. Herkes sorumluluk almalı, tüketicimiz aydınlatılmalı, doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Ispanak gibi değerli bir üründen insanlarımız mahrum bırakılmamalıdır. Diyorum ki ıspanağın suçu yok. Duyarlı olmamız lazım. Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Bir de ıspanağın suçu yok, ıspanakta hiçbir şey çıkmadı. Enteresan hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var, ona dikkat etmemiz lazım” dedi.

Kaynak: https://manavgatinsesi.com/haber-10826-ispanakta-problem-suriyeli-isciler

09.11.2019