Suriye’den kaçıp İstanbul’a gelen Suriyeli 3 aile, 2 gündür Haliç Metro köprüsün altında yaşam mücadelesi veriyor. 15 kişilik aile, çevredeki vatandaşların yardımıyla ayakta duruyor.

Abdurrahman Koç’un haberi

Ülkelerindeki iç savaşta Esed yönetiminin ağır bombardımanları sonucu evleri yerle bir olan Suriyeli aile, bir baba ve bir çocuktan yoksun bir şekilde ellerindeki son parayla İstanbul’a geldi.

Halep’den kaçıp gelen ailenin reisi olan Şemri İmam, Esed’in zulmünün haddi aştığını söylerken, ailesi için yiyecek, giyecek ve barınacak yer talep etti.

Şemri’nin kardeşi olan Emin Şemri ise, Esed güçlerinin Halep’te çoluk çocuk bırakmadığını belirtirken, ”Her gün başımıza bomba düşecek diye çok korkuyorduk, rejim güçleri bombayı attığında hepimiz şok olduk, sağa sola kaçışmaya başladık. Yeğenim, babam ve teyzemi kaybettim. Diğer ailelerle kaçarak Türkiye’ye sığındık. Buradaki kardeşlerden yardım bekliyorum.”

Emin, kendisine Suriye’ye dönüp dönmeyeceğini sorduğumuzda şu cevabı verdi: ‘’Türkiye bizim kardeşimizdir. Ama bizim için Suriye değerli. İnşallah devrim gerçekleşirse  hemen ülkemize dönüp yaraları sarmaya başlamak istiyoruz. Suriye’nin bir avuç toprağı bizim için dünyadan daha değerli.”

17 yaşındaki çocuğunu kaybeden ve kalp hastası olan anne Bedia ise Esed’e kan kustu: ‘’ Bu zalim durmuyor, bizi paramparça ettiler. Evde oturuyorduk birden üzerimize bomba düştü. Oğlum İsa öldü, biz de ne yapalım kaçtık geldik. Bu köprünün altında 2 gündür yaşamaya çalışıyoruz. Çocuklarım açlar, günlerdir aynı kıyafetleri giyiyoruz.”

Bombardımanda hayatını kaybeden İsa’nın kardeşi olan ortaokul öğrencisi Celal, ailesi için yardım talep etti. Ailenin 7 yaşındaki çocuğu ise Esed güçlerinin bombalaması sonucu başına 3 darbe yemiş. Ancak yapılan müdahalede sonucu kurtulmayı başarmış.

Ailenin gelini olan Fatıma ise, iki çocuğu ve karnındaki bebeği ile savaştan kaçıp Türkiye’ye gelenler arasında. Emin Şemri’nin eşi, karnındaki çocuğun doğumunda ne yapacağını bilmiyor. İki küçük kızı ise hasta durumda.

Eskimiş, kirlenmiş birkaç battaniye ile kilimin üzerinde yaşayan aile, Türk halkından ve yetkililerden yardım istiyor.

kaynak: http://www.haber7.com/yasam/haber/1029592-iste-halic-koprusundeki-o-suriyeli-aile

22.05.2013