Suriye’de 2011’de patlak veren iç savaş ve Türkiye’nin değişen Suriye politikalarının neticesi olarak Türkiye’nin dört bir yanına başlayan sığınmacı akını Türkiye için en önemli problem halini aldı. Kaç milyon Suriyeli olduğu, bunların kaçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiği, kaçının oy kullanacağı da her seçim döneminde daha sık duymaya başladığımız sorular haline geldi. İşte rakamlar…

Suriye’de 2011’de patlak veren iç savaş ve Türkiye’nin değişen Suriye politikalarının neticesi olarak Türkiye’nin dört bir yanına başlayan sığınmacı akını Türkiye için en önemli problem halini aldı. Milyonlarca sığınmacı, yarattığı ekonomik ve sosyolojik sorunların yanı sıra karıştıkları adli vakalarla giderek gündemi daha fazla meşgul ediyor.

Türkiye’de kaç milyon Suriyeli olduğu, bunların kaçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiği, kaçının oy kullanacağı da her seçim döneminde daha sık duymaya başladığımız sorular haline geldi.

İşte Sözcü’nün Suriyeli dosyasıyla alakalı özel haberinden satır başları:

EN FAZLA SIĞINMACI TÜRKİYE’DE

Türkiye, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 20 Aralık 2018 tarihli açıklamasına göre 3 milyon 618 bin 624 sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Haberde bu sayının UNICEF verilerine göre Türkiye’yi dünyada en fazla sığınmacı nüfusa sahip ülke konumuna getirdiğine dikkat çekiliyor. Ayrıca toplam sığınmacı nüfusun 1 milyon 963 bin 553’ü erkeklerden oluşuyor. 3,5 milyonu aşkın sığınmacının %60’ı ise 18 yaşın altında bulunuyor.

ŞEHİR ŞEHİR KRİTİK TABLO

Türkiye’nin 81 iline dağılan Suriyeli nüfusunun en fazla yöneldiği şehir İstanbul. 557 bin 694 sığınmacının bulunduğu İstanbul’da artık yeni kayıt yapılmıyor.

Kilis’te kayda geçirilmiş Suriyeli sayısı, Türk vatandaşların sayısını yakalamak üzere.

Bayburt, Artvin ve Tunceli ise Türkiye’de en az sığınmacının bulunduğu şehirler. Bu illerin yanı sıra; Şanlıurfa’da 469 bin 215, Hatay’da 442 bin 91, Gaziantep’te 392 bin 998, Adana’da 223 bin 26, Mersin’de 208 bin 267, Bursa’da 153 bin 145, İzmir’de 138 bin 897, Mardin’de ise 92 bin 60 Suriyeli bulunuyor.

ON BİNLERCE SURİYELİ OY KULLANACAK

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken tıpkı 24 Haziran’da olduğu gibi ‘Suriyeliler oy kullanacak mı’ tartışması da yeniden başladı. İçişleri’nden yapılan açıklamada 50 bini aşkın sığınmacının oy kullanacağı ifade edildi. Bakan Soylu, “Oy kullanma hakkı ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmış Suriyeliler için mümkündür. Bunun da toplam sayısı şu an itibarıyla çocuklar da dahil olmak üzere Türkiye’de 79 bin 820 kişidir. Reşit olmayanları çıkardığımızda, seçimde oy kullanabilecek olanların sayısı 53 bin 99” dedi.

SIĞINMACI KAMPLARI

AFAD’ın verilerine göre; Suriyeli Sığınmacılar için Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Mardin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana ve Malatya’da 26 kamp kurulmuş durumda. Ancak 3 milyon 618 bin 624 mülteciden sadece 143 bin 603 kişi 10 şehirde bulunan 26 kampta yaşıyor.

BİRÇOK SEKTÖRDE SURİYELİ ETKİSİ

15 Kasım 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de çalışma izni verilen Suriyeli sayısının 32 bin 199 kişi. Ancak Fatih, Esenyurt, Ümraniye ve Beykoz gibi birçok ilçede kendilerine ait küçük bir Suriye oluşturan mültecilerin, kendilerine özel bakkalları da bulunuyor. Bunun yanı sıra özellikle Fatih ilçesinde de birçok Suriye yemekleri yapılan lokantalar bulunuyor.

Gıdadan giyime kadar birçok sektörde etkileri çok açık gözlemlenebilen Suriyelilerin en fazla yöneldiği sektör ise berberlik. İstanbul’da Berberler Odası’na kayıtlı 60 Suriyeli berber var. Ancak gerçekte sayıları çok daha fazla. ‘Yerli’ esnaf, Suriyelilerin Berberler Odası’nın belirlediği fiyat listesine uymamalarından şikayetçi. Suriyelilerin pazar günü karar alınmasına rağmen dükkan açtıklarını söylüyorlar. Suriyeli berberlerin Türk meslektaşlarına göre yüzde 50 daha ucuza tıraş yapmaları birçok Türk berberin kapısına kilit vurmasına yol açmış.

kaynak: https://www.haberayyildiz.com/iste-rakamlarla-suriyeli-sorunu/

26.01.2019