İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Suriye’de gerçekleşen iç savaş sonrası Türkiye’ye gelen kayıtlı ve kayıtsız 5,3 milyon Suriyeli ile Türkiye’nin dünyada en fazla sığınmacı barındıran ülke durumunda olduğunu ifade ederek; iktidarın Suriye politikasının tam anlamıyla iflas ettiğini söyledi.

İYİ Parti Milletvekili Özdağ: "Suriye politikası tam anlamıyla iflas etmiştir"

Konferans vermek için geldiği Kahramanmaraş’ta partisinin İl Başkanlığından bir basın toplantısı düzenleyen Özdağ, iktidarın yanlış Suriye politikasını eleştirdi.

Türkiye’nin son bir senedir karşı karşıya gelmiş olduğu en büyük 4. tehdidin Suriyeli Sığınmacılar olduğunu belirten İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ, “Suriye’de gerçekleşen iç savaş ve bu iç savaş sonrası Türkiye’ye gelen kayıtlı ve kayıtsız 5,3 milyon Suriyeli ile Türkiye, dünyada en fazla sığınmacının olduğu ülke olmak durumundadır. İktidar, Suriye’de Beşer Esad’ı devirme hevesiyle 2011 yılında yola çıktı. Ancak 2020’ye geldiğimiz zaman görüyoruz ki Suriye politikası tam anlamıyla iflas etmiştir ve Türkiye, Suriye’de ağır bir krizin içerisine sürüklenmiştir” dedi.

“9 MİLYON SURİYELİYİ BESLİYORUZ!”

İktidarın bilinçsiz Suriye politikası nedeniyle Türkiye’nin 80 milyar dolar zarara uğradığını dile getiren Özdağ, Türk halkının cebinden çıkan nakit paranın 51 milyar dolar olduğu kaydederek şunları söyledi: “51 milyar dolar. Nakit para! Bunun içinde Suriye’de Türk Devletinin beslediği 3 milyon Suriyeliye harcanan para yoktur. Daha dün Birleşmiş Milletler’de, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, bütün dünyaya açıkladı; 9 milyon Suriyeliyi besliyoruz, diye. Yeter! Biraz da Türk halkını besleyin! İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener Hanımefendi, bir süre önce Ankara’da yapmış olduğumuz çalıştayda Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönüşü için İYİ Parti’nin eylem programını açıkladı.”

“TÜRK HALKININ GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNDEN KORKUYORLAR”

Kahramanmaraş’a hem Suriyeli sığınmacıların Türkiye için oluşturduğu demografik tehdidi hem bu demografik tehdidin arkasındaki emperyalist bir proje olan stratejik göç mühendisliğini ve İYİ Parti’nin, Suriyelilerin vatanlarına dönmeleri için hazırladığı projeyi, Kahramanmaraşlılarla paylaşmak üzere geldiğini aktaran Özdağ, konferans vereceği salonu iptal eden Büyükşehir Belediyesine de yüklendi. Özdağ, şu açıklamalarda bulundu: “Dün öğrendim ki; konferansımızın düzenleneceği, konferans salonunun İl Başkanlığımız tarafından ayırtılmış ve parası ödenmiş olmasına rağmen Kahramanmaraş Belediyesi tarafından son anda iptal edilerek elimizden alınmış. Yine belediye yetkilileri başkanın talimatıyla konferansın duyurusu olan afişleri, pankartları Kahramanmaraş’ın değişik yerlerinden toplatmışlar. Bunlar, Türk halkının gerçekleri öğrenmesinden korkuyorlar. Türk halkının ve Kahramanmaraşlıların büyük bir bölümü, yüzde 85’inden fazlası Suriyelilerin vatanlarına dönmelerini istiyor. Ve iktidarın bilinçsiz, burnunun ucunu görmeyen Suriye ve Suriyeliler politikasından bıktı, usandı. Kahramanmaraş Belediye Başkanı! Sen istediğin kadar toplantı salonlarımızı elimizden al. Afişleri indirt, her türlü antidemokratik yola başvur. Suriyeliler, sonunda vatanlarına Türkiye’nin dostları olarak dönecekler.”

İYİ PARTİ OLARAK EN AĞIR ŞEKİLDE KINIYORUZ!”

İktidarın ensar ve muhacir söylemine de değinen Özdağ, son olarak şunları kaydetti: “Ve sakın bize; biz, Suriye’nin Müslüman halkına destek oluyoruz, ensarız, muhaciriz diye hikâye anlatma! Eğer senin içinde gerçekten biraz İslam dayanışması olsaydı o dayanışmayı Doğu Türkistanlılara da gösterirdin. Doğu Türkistan Türklüğünün en ağır baskılarla karşı karşıya olduğu bir dönemde Çin Halk Cumhuriyeti’nden bir şehirle, ‘Kardeş Şehir’ anlaşması imzalamak ne kadar samimiyetsiz olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Seni bunun için tekrar İYİ Parti olarak en ağır şekilde kınıyoruz, teyit ediyoruz. Ve beni buraya davet eden değerli İl Başkanımıza, il teşkilatımıza, ilçe teşkilatlarımıza ve siz değerli partililerimize teşekkür ediyor, bu akşam hepinizi konferansımıza davet ediyorum.”

Kaynak: https://www.elbistanpusula.com/kahramanmaras/iyi-parti-milletvekili-ozdag-suriye-politikasi-tam-anlamiyla-h7211.html

22.02.2020