İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, vatandaşın pandemi sürecinde ekonomik ve sosyal anlamda çok ciddi sorunlar yaşadığını dile getirdi ve, “Vatandaş zaten geçim sıkıntısı yaşıyordu. Pandemi ile birlikte vatandaşın geçim sıkıntısı katmerlendi. İktidar vatandaşa destek olmak yerine İBAN atıyor veya düşük faizli kredi veriyor. Böyle ülke yönetilmez. Partili Cumhurbaşkanlığı denilen ucube sistemle Türkiye Maliye ve Hazine Bakan’ı Berat Albayrak’ın dediği gibi şahlanmaz. Açıklanan paketlerde vatandaşın derdine çözüm yok ya erteleme ya yeni borç verme var. İktidar ne yazık ki ülkeyi yönetemiyor, savruluyor” diye konuştu.

VATANDAŞIN HİSSESİNE İBAN VE KREDİ DÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarının AKP iktidarı döneminde maalesef özelleştirildiğini ve bu özelleştirmelerden vatandaşın hissesine yeni vergi ve faizler düştüğünü ifade eden Dikbayır şunları kaydetti:

“AKP iktidarı Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kazanımlarını sattı. Bu özelleştirmelerin devlete getirisi ise 59 milyar 900 milyon Dolar oldu. Elde avuçta ne varsa satan bu iktidar özelleştirmeden elde edilenlerle yeni fabrikalar açarak vatandaşa iş imkânı sağlamak yerine 40 Milyar Doları Suriyelilere harcandı, geri kalanı ise yandaşlara ve Katarlılara Tank-Palet Fabrikasında olduğu gibi peşkeş çekti. Suriyeli mülteciler konusunda artık acil olarak Esat’la görüşülmeli ve mültecilerin güvenli bir şekilde evlerine dönmeleri sağlanmalı. Çiftçinin hali ortada zararına üretim yapıyor. Memur, işçi kredi batağında. Ülkede tek kazananlar yandaşlar. Tank Palet Fabrikası için bulunamayan kaynaklar sözde ‘Mega Projeler’ için bulunabiliyor”

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/iyi-parti-mali-isler-baskani-umit-dikbayir-suni-gundemler-karin-doyurmuyor-282348h.htm

04.06.2020