Olay, dün gece geç saatlerde, depremzedelerin çadırlarının kurulduğu Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda yaşandı. Polis, yurttaşların ihbarı üzerine, alandaki, yabancı uyruklu olduğu iddia edilen bir grubun kullandığı çadıra baskın yaptı. Çadırın ağzına kadar, depremzedeler için toplanan mazlemelerle dolu olduğu belirtildi. Yardımları adeta yağmaladığı ve çadıra istiflediği öne sürülen kişiler hakkında işlem yapıldı. Birçok aileye yetecek kadar, erzak, bebek bezi, kıyafet, battaniye, yiyecek, içecek ve temizlik malzemesine el konuldu. Yurttaşlar ise depremde tek bir kayıp dahi yaşamamalarına rağmen enkaz alanını mesken tutan ve yardımları yağmaladığını öne sürdükleri kişiler hakkında önlem alınmasını istedi.

İYİ PARTİLİ VEKİL DE PAYLAŞTI

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ da o görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşıp, “İstanbul’da 964 bin Suriyeli, toplam 1 milyon 600 bin yabancı var. Beklenen İstanbul depremi sonrasında karşı karşıya olacağımız dev sorunlardan birisi bu. Bir dakika geçirmeden İstanbul acil eylem planı başlamalı” çıkışını yaptı.

ELAZIĞ’DA DA AYNISI YAŞANMIŞTI

Geçen ocak ayında Elazığ’daki deprem sonrasında da benzer görüntüler yaşanmıştı. Suriyeli sığınmacı olduğu öne sürülen kişilerin yardım kolilerini, çadırları ve battaniyeleri yağmaladığı basına yansımıştı. Yağmalama görüntüleri tepki çekmişti.

 

Kaynak: http://www.sonkaleizmir.com/haber/Depremzede-yardimlarinin-yagmalandigi-iddia-edildi/86270

04.11.2020