İzmir’de seyyar satıcılık yapan bir şahsın yakaladığı Suriyeli çocuğa uyguladığı akıl almaz şiddet güvenlik kameralarınca saniye saniye kaydedildi. Polis tarafından kimliği tespit edilen şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Olay bugün öğlen saatlerinde İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda meydana geldi.

Görüntülerde 5-6 yaşlarında olduğu tahmin edilen Suriyeli bir çocuk koşarak kameranın açısına giriyor. Arkasından yine koşarak gelen ve çarşıda seyyar satıcılık yaptığı iddia edilen bir şahıs çocuğu yakalıyor. Çocuğu bütün öfkesiyle havaya kaldıran şahıs minik çocuğu acımasızca bütün gücüyle yere vuruyor. Olaya şahit olan esnaf ve vatandaşlar ise neye uğradığını şaşırarak şahsa tepki gösteriyor. Olaya neyin sebep olduğu henüz bilinmezken, kalabalığın ve tepkinin artmasıyla şahıs olay yerinden uzaklaştırılıyor.

ESNAF KONUŞTU

İzmir’de seyyar satıcılık yapan bir şahısın yakaladığı Suriyeli çocuğu havaya kaldırıp acımasızca yere vurması anlarına tanık olan esnaflar, şahsın linç olmaktan son anda kurtulduğunu belirterek, olay anını anlattı.

Olay, bugün öğlen saatlerinde İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda meydana geldi. Görüntülerde 5-6 yaşlarında olduğu tahmin edilen Suriyeli bir çocuk koşarak kameranın açısına giriyor. Arkasından yine koşarak gelen ve çarşıda seyyar satıcılık yapan şahıs çocuğu yakalıyor. Çocuğu bütün öfkesiyle havaya kaldıran şahıs minik çocuğu bütün gücüyle yere vuruyor. Olaya şahit olan esnaf ve vatandaşlar ise neye uğradığını şaşırarak şahsa tepki gösteriyor.

“BİSİKLETİN SELESİNİ TUTMUŞ, SEBEP BUYMUŞ”

Olay anında orada bulunan ve hemen müdahale ederek çocuğa saldıran adamı köşeye sıkıştırdıklarını anlatan Kemeraltı esnafı, o anları şöyle anlattı:“Dükkanda müşteriye bakıyorduk. Çocuğun fırladığını gördük, arkasından bir adam geldi. Bir anda çocuğu kavradığı gibi çocuğu havaya kaldırıp yere çaktı. Sonra bütün esnaflar burada toplandık ve adamı köşede yakaladık. Linç edilecekti, burada esnaflık yaptığı için kurtuldu. Adam bisikletle gidiyormuş, çocuk bisikletin selesini tutmuş. Başka bir sebep yok. Ne olursa olsun çocuk, hırsızlık bile yapsa çocuğa o şekilde vurmaya hakkı yok. Çocuğu yüzüstü çarptı Allah’tan şansıymış, kedi gibiymiş. Yüzüstü düştü, kafa üstü düşse zaten beyin kanaması geçirebilirdi. Allah’ın sevgili kuluymuş. Yüzünde çizikler vardı, arkadaşları aldı çocuğu ara sokaklara kaçtı gitti. Biz esnaflar olarak araya girdik. Adam köşeye sıkıştırdık, ama araya başka esnaflar girdi. Adam gitti.”

“YÜZÜNDE KIZARIKLIK VE MORLUKLAR VARDI”

Yapan şahısın pilav satan bir seyyar esnaf olduğunu belirten bir başka görgü tanıdığı da, “Ben buradaydım, sese çıktık. Sanırım motoruyla gelirken arkasına takılmışlar. Motoru bırakmış peşlerine koşturmuş. Yakalamış. Bir kere duygusal olarak bakarsanız çocuk. Suriyeli olabilir ayrı bir ırk olabilir, sonuçta çocuk ve yapılan hareket hoş değil. Yine Allah yardım etti, kafası üzerine düşmedi. Kedi gibi dört ayak üstüne düştü. Ama yüzü gözü kızarıklar morluklar vardı. Bütün çarşı tepki gösterdi, yine olsa yine gösterilir” diye konuştu.Esnaf olay anında çocuğun ağlamadığını ve koşarak arkadaşlarıyla kaçtığını sözlerine ekledi.

VALİ TALİMAT VERDİ

İzmir Valisi Mustafa Toprak, seyyar satıcı tarafından darbedilen çocuğun görüntüsünü büyük bir üzüntüyle izlediğini, gereğinin yapılması için güvenlik güçlerine talimat verdiğini söyledi.

Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kemeraltı İpek Pazarı Caddesi’nde sabah saatlerinde gerçekleşen olayın kabul edilemez olduğunu söyledi. Sebebi ne olursa olsun çocuğa yönelik şiddetin asla tasvip edilemeyeceğini, olayı gerçekleştiren kişinin en kısa sürede bulunacağını ifade eden Toprak, “Bunu kabullenmek mümkün değil. Görüntüyü büyük bir üzüntüyle izledim, gereğinin yapılması için güvenlik güçlerine talimat verdim. Ayrıca Cumhuriyet savcılığımız da soruşturma başlatacak” dedi.

İzmir’de tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bisikletinin selesini tutarak kendisine rahatsızlık veren çocuğun peşinden koşan ve kimliği henüz belirlenemeyen seyyar satıcı, yakaladığı çocuğu havaya kaldırıp yere fırlatmış, bu duruma çevredeki vatandaşlar ve esnaf tepki göstermişti.

GÖZALTINA ALINDI

İzmir’de Suriyeli bir çocuğa uyguladığı şiddet, güvenlik kameralarına takılan kişi polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

Geniş çaplı bir soruşturma başlatan polis ekipleri, Suriyeli çocuğa şiddet uygulayan şahsın Musa D. (35) olduğunu tespit etti. Kısa sürede kimliğinin tespit edilmesinin ardından Musa D., yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şahısın Kemeraltı Çarşı’nda esnaf olduğu ve ifade için emniyete götürüldüğü bildirildi.

kaynak: https://www.cnnturk.com/video/turkiye/izmirde-dehset-suriyeli-cocugu-yere-vurdu

10.03.2016