İzmir’in Basmane semtinde, ev ve otellerin yanı sıra yeşil alanları bile dolduran Suriyeliler, oluşturdukları kendi kalabalıkları yüzünden, dönercide bile kuyrukta bekliyor.

Birçok Suriyeli, göçmen kaçakçılarından bekledikleri telefonunun gelmesinin ardından, yasadışı olarak Yunan adalarına geçmeyi deneyecekleri deniz kıyısındaki bölgelere giderken, yerlerine hemen yenileri geliyor.

Suriyeli sığınmacı yoğunluğu nedeniyle İzmir’in Basmane semti ve çevresindeki otelllerde, lokontalarda, kahvehanelerde yer bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Sokakları, parkları, yeşil alanları doldurup, kendi kalabalıklarını oluşturan Suriyeliler, karınlarını doyurmak için, döner veya sandviç satan büfelerin önünde bile uzun kuyruklar oluşturuyor. Yanlarında can yelekleri ile şambreller bulunan Suriyeliler, oturdukları kahvehanelerde toplu halde cep telefonlarını şarj ediyor.

OTOBÜSLER DOLUP BOŞALIYOR

Otobüs şirketlerinin bulunduğu Basmane Meydanı bir yandan da otogara dönüştü. Birçok Suriyeli, göçmen kaçakçılarından bekledikleri telefonunun gelmesinin ardından, yasadışı olarak Yunan adalarına geçmeyi deneyecekleri deniz kıyısındaki bölgelere giderken, yerlerine hemen yenileri geliyor.

Bölge halkı da sığınmacıların oluşturduğu aşırı yoğunluğun şaşkınlığını yaşıyor. İlk kez bu kadar çok göçmeni bir arada gördüklerini dile getiren vatandaşlardan bazıları bu durumdan şikayet ederken, esnafın bir bölümü ise satış yaptıkları için memnun olduklarını belirtiyor.

(DHA)

kaynak: https://www.mynet.com/izmirde-suriyeliler-dolup-bosaliyor-110101948265

03.08.2015