İzmit Mehmet Ali Paşa Mahalle Muhtarı Yaşar Doğan, düzenlenen istişare toplantısında mahallenin en büyük sorununun Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanı nedeniyle yaşanan trafik sorunu olduğunu belirtirken 500-600 kişilik Suriyeli nüfusunun bazen sorun teşkil ettiğini belirtti.

Geleneksel hale gelen ve 8.si düzenlenen danışma meclisi toplantıları hakkında bilgi veren Muhtar Doğan, “Danışma meclisi toplantılarımız, mahallemizin huzur ve güvenliğini arttıracak, daha sağlıklı ve huzurlu bir ortamca yaşamak için mahallemizin sosyal ve kültürel anlamda gelişmesi için neler yapabiliriz diye düşünüp kafa yorduğumuz, fikir alışverişinde bulunduğumuz toplantılarımızdır. Bu konuda mahallemizin yetiştirmiş olduğu danışma meclisi üyelerimiz, başta profesörler, milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyesi, eski muhtar arkadaşlar, okul müdürleri, cami imamı, kulüp başkanları ve dernek yöneticileri, mahallemizin eski esnafları gibi mahallede sözü geçen kişiler gönüllülük esasına dayalı olarak bir araya gelip fikir alışverişinde bulunup mahallemizin geleceği ile ilgili karalar alıp çalışmalar yapıyoruz” dedi.

İzmit’in en eski ve büyük mahallelerinden biri olan Mehmet Ali Paşa Mahallesinin sorunlarından bahseden Doğan, “Mahallemizde gündeme gelen en büyük sorunlardan bir tanesi Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanındaki kaos ortamıdır. Doğu Kışla Pazarının trafik sorunu mahallemiz için ciddi bir problem teşkil ediyor. Cumartesi ve Perşembe günleri kurulan pazar nedeniyle mahallede aşırı yoğunluk yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi ile defalarca görüştük. Yeni trafik düzenlemesi yapılacağını söylediler. Bizim önerilerimize de pek fazla kulak asılmadı. Maalesef o yönden de kendimize pek fazla muhatap bulamıyoruz. ” dedi.

Sorunları anlatmaya devam eden Doğan, “Zincirlikuyu Caddesi ve Bağdat Caddesinin bağlantı yollarındaki ve ana caddelerdeki altyapı sorunlarıdır. Bu sorunu da İSU ile görüştük. Mart ayında çalışmaların başlayacağını söylediler” dedi. İzmit’te yaşayan Suriyeli vatandaşların zaman zaman sorun teşkil ettiğini belirten Doğan, “Mahallemizde 12 bin civarında nüfusumuz var. 500-600 civarında Suriyeli vatandaş mahallemizde yaşıyor. Bunlar zaman zaman hepimiz için sorun oluşturuyor. İnsani yardım konusunda ilk günden beri esnaflarımız ve mahallelimiz elinden geleni ardına koymadı ama 7-8 çocuklu, onların Roman vatandaşı diye tabir ettiğimiz kesimi gerçekten bizleri yoruyor. Bizlerin boşalttığı, terk ettiği ve artık oturulmayacak konumda olan evlerde yaşayanlar var. Bunlar mahallemiz açısından hoş olmayan durum oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Toplantı, mahalle sakinlerinin fikir alışverişleri ve önerliler ile devam etti.

Kaynak: https://www.kocaelibarisgazetesi.com/guncel/izmitteki-suriyeliler-terk-edilen-evlere-yerlesiyor-h119488.html

28.12.2019