CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, dün yaptığı yazılı açıklamada oy kullanması için Türk vatandaşı yapılan Suriyeli göçmenlere yönelik belgelere ulaştıklarını iddia etti.

Açıklama şöyle: “Sorduk, cevap vermediler ama sonunda tespit ettik. Suriye’de yaşanan savaştan kaçan Suriyeli göçmenler vatandaş yapılarak, çeşitli illerde seçmen yapıldı. İşte belgesini de bulduk. Mersin’in Akdeniz ilçesinde yaşayan Halep doğumlu, Mohamad M. 12 Ağustos 2013’te vatandaş yapılmış. İkamet ettiği adreste aynı soyadı taşıyan bir kadın sığınmacıyla birlikte 3 kişi daha oy kullanacak. Bunların da belgeleri elimizde. Şimdi yeniden soruyorum. Vaktiyle savaşlardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Çeçenler’e, kuzeyden gelen Kürtler’e vatandaşlık vermeyen devlet, AKP hükümeti eliyle Suriyeli sığınmacılara birkaç ay içinde, hem de seçimlere aylar kala nasıl vatandaşlık verdi, onları nasıl seçmen yaptı? Bütün yanlışlarına kılıf bulmakta mahir olan AKP hükümeti, bu hukuksuzluğu nasıl meşrulaştıracak? Şimdiye kadar kaç sığınmacıya vatandaşlıkla birlikte seçme seçilme hakkı verildi? Vatandaşlık alan sığınmacılar hangi illere dağıtıldı?”

KAÇAK AFGAN İŞÇİLER

Tekin, kentsel dönüşüm bölgelerinden Kadıköy Fikirtepe’de inceleme yaparken karşılaştığı işçilerle selamlaşıp konuşmak istediğinde, işçilerin yabancı olduğunu fark ettiğini belirterek, şunları anlattı: “Gazeteci arkadaşlarla işçilerin yanına gittiğimizde, Türkçe bilmediğini anladık. Afgan olduklarını öğrendik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin savaştan, zulümden, yoksulluktan kaçan Afgan gençleri yok pahasına hem de kaçak çalıştıklarını tespit ettik. Yetkililere sorsanız taşeron firma gibi bir kılıf uydurabilirler ama bu onların sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Kamu hizmetini kaçak göçmenlerle veriyorlar. Bir kamu kurumunun yani devletin kaçak işçi çalıştırdığını düşünebiliyor musunuz? Böyle nizam, böyle hukuk, böyle misafirperverlik mi olur ? Anadolu, yüzyıllar boyu zulümlerden kaçanların sığındığı toprakların adıdır. Ama şimdiye kadar bunun üzerinden böyle kirli siyaset yapılmamış, sığınmacılar böyle kullanılmamıştı.”

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kac-suriyeli-yi-oy-kullansin-diye-tc-vatandasi-yaptiniz-25199610

25.11.2013