Fatih’teki bir otelin kafesinde silahlı saldırıya uğrayan Çin ve Ukrayna vatandaşı iş insanı Saimaiti Aierken’in, terör örgütü Heyet Tahrir Şam’ın lideri Adem’in talimatıyla öldürüldüğü ortaya çıktı

Kırgızistan’da üst düzey görev yapan Çin ve Ukrayna vatandaşı iş insanı Saimaiti Aierken’in, parasını yurtdışına transfer ederken yaşadığı problem nedeniyle hakkında infaz emri verildiği ortaya çıktı. Aierken’in, terör örgütü Heyet Tahrir Şam’ın (HTŞ) lideri Adem’in talimatıyla öldürüldüğü belirlendi. İnfazcı 7 şüpheli yargılanacak. İşte son dakika haberinin detayları:

PARA TRANSFERİ

Cinayet, geçen 10 Kasım’da Fatih’te Millet Caddesi’ndeki bir otelin kafesinde meydana geldi. Masada sarraf A.K. ve işletmeci S.B. ile oturan Aierken öldürüldü. Polis, Aierken’in Kırgızistan’da para transferi yaptığını ve 2014’te eşi ile 4 çocuğunu alıp Türkiye’ye kaçtığını belirledi.

Aierken’in eşi Wufuli Bumailiyamu Wufuli ifadesinde, eşinin Kırgızistan’da üst düzey görev yapan biri ile bir Türk’ün parasını yurtdışına transfer ederken problem yaşadıklarını ve eşinin öldürülmek istendiğini bildirdi. Paraların nereye transfer edilmek istendiğini bilmiyordu.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/gundem/2021/02/08/son-dakika-kafe-infazindan-suriyeli-orgut-cikti?paging=3

09.02.2021