KAYSERİ’de hizmet veren bir otelin ‘Suriyeli eleman alınacaktır’ ilanı dikkat çekti.
Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bir otelin camlarına ’18-25 arası bay eleman alınacaktır’ ile ’18-25 arası Suriyeli bay eleman alınacaktır’ ilanları yan yana asıldı. Bazı kişiler, “Suriyeliler, Türkçe yazılı ilanı nasıl anlayacak?” diye sordu. Kayseri’deki, Suriyeli sayısının ise şu an için yaklaşık 50 bini bulduğu belirtildi. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar da yaptığı açıklamada, Kayseri merkezde 50 bine yakın Suriyelinin yaşadığını hatırlatarak, şöyle dedi:
“50 bin kişinin sağlığında olabilecek olumsuz bir durum bu taraftaki 1 milyonu etkileyecek. Bu vatandaşların sağlık ihtiyaçlarının gidermeleri ve çözmeleri gerekir. Onların sağlık ihtiyaçlarını önemsiyoruz ama bu tarafta da 1 milyon kişinin sağlığını önemsiyoruz. Bu nedenle Sağlık Müdürlüğü ile birlikte Suriyelilerin birinci kademe sağlık ihtiyaçları karşılayacak bir sağlık merkezi kuracağız.”
OCAK AYI BAŞINDA ÇALIŞMA İZNİ VERİLMİŞTİ
Diğer yandan bu yılın başında Bakanlar Kurulu’nca imzalanarak yürürlüğe giren yönetmelikle Türkiye’deki, Suriye vatandaşlarına çalışma izni verildi.
Suriyeliler, geçici koruma kimlik belgesi aldıktan 6 ay sonra bakanlığa çalışma izni için başvuru yapabileceği ve asgari ücretin geçerli olacağı bildirildi.

DHA

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/kayseride-sasirtan-suriyeli-eleman-ilani-1139620/

16.03.2016