Suriye Merkezli Haznevi tarikatı Gaziantep’te devasa bir külliye inşa ediyor. Türkiye’de ‘İlim ve İrfan’ adı altında yayınlanan ‘gerici-yobaz’ dergi desteğiyle Türkiye’de varlığını sürdüren tarikatın üyelerinin, külliye inşaatında ücretsiz olarak çalıştıkları belirtiliyor. Öte yandan inşaata kimsenin yaklaşmasına izin verilmezken, tarikat külliyesine yer olarak da Alevi köyleri yakınının seçilmesi bölgede tedirginliği ikiye katlıyor..

Türkiye’de ‘İlim ve İrfan’ adlı gerici dergi etrafında toplanan Suriye merkezli Haznevi Tarikatı üyelerinin ücretsiz olarak çalıştıkları belirtilen inşaata kimse yanaştırılmıyor.

“YENİ IŞİD’LER TÜRKİYE’DEN ÇIKACAK”

Duruma sosyal medyadan tepki gösteren yurttaşlar, “Selefi örgütlerin yuvası oluyoruz! Yeni IŞİD’ler Türkiye’den çıkacak!” ifadelerini kullandı.
Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köyü yakınlarındaki yerleşime, merkezi Suriye’de bulunan Haznevi tarikatına ait külliye yapılıyor.

Suriyeli Haznevi Tarikatı Türkiye'de devasa külliye açıyor
Suriyeli Haznevi Tarikatı Türkiye’de devasa külliye açıyor

Külliye inşaatında yaklaşık 100 tarikat üyesinin ücretsiz olarak çalıştığı belirtiliyor.

ALEVİ NÜFÜSUN YOĞUN OLDUĞU KÖYLERE YAKIN!..

Devasa büyüklükte olan cami ve çevresinde yükselen apartman inşaatına kimse yaklaştırılmazken, külliyenin bölgedeki Alevi nüfusun yoğun olduğu köylere yakın olmasının da çevredeki halkı kaygılandırdığı belirtiliyor.

Tarikatın şeyhi Muhammed Haznevi yılda en az bir kez Türkiye’ye gelip, tarikatının zikir törenlerini yönetirdi. Haznevi geçen yıl öldüğünde, binlerce Türk müridinin cenaze töreni için Suriye’ye geçmek istemesi haber bültenlerine konu olmuştu.

TARİKAT LİDERİ MUTA TÜRKİYE’YE YERLEŞECEK

Şeyhliği Muhammed Haznevi’nin oğlu Muhammed Moutaa El Haznevi üstlendi. Haznevi’nin inşaatın tamamlanmasının ardından burada ikamet edeceği söyleniyor.

Türkiye’de ‘İlim ve İrfan ‘adı altında yayımlanan gerici dergi etrafında toplanan Haznevi Tarikatı’nın Gaziantep’te çok sayıda başka külliyelerinin de olduğu biliniyor.

Suriyeli Haznevi Tarikatı Türkiye'de devasa külliye açıyor
Suriyeli Haznevi Tarikatı Türkiye’de devasa külliye açıyor

Sosyal medyadan tepki geldi:

“2 TORUNUNU TÜRKİYE’YE KAÇIRDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ”

2010 yılında Suudi Arabistan’ın Medine kentinde 5 yıl önce trafik kazasında annesi, eşi, kızı ve oğlu ile birlikte hayatını kaybeden Nakşibendi tarikatının ‘Halidiyye’ kolu şeyhi Muhammed El Haznevi’nin 5 ve 6 yaşındaki 2 torununun, kendisini ‘tarikat şeyhi’ olarak tanıtan amcaları Muhammet Moutaa El Haznevi tarafından Suriye’den kaçırılıp Türkiye’ye getirildiği iddia edilmişti.

 

Suriyeli Haznevi Tarikatı Türkiye'de devasa külliye açıyor
Suriyeli Haznevi Tarikatı Türkiye’de devasa külliye açıyor

Kaynak: http://www.haberasi.com/kelle-kesenler-burdami-yetisecek-suriyeli-tarikati-turkiye-de-devasa-kulliye-acti/9068/

25.06.2019