Kılıçdaroğlu, 13 madde sıralayarak, Türkiye’nin gerçeği ile iktidarın gerçeğinin farklı olduğunu anlatırken, hükümetin Suriye politikasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Öteden beri söyledik ‘yanlış yapıyorsunuz’ diye. Defalarca ‘sizin Ortadoğu bataklığında ne işiniz var?’ dedik. Her seferinde bizi eleştirdiler. Her seferinde vatan-millet edebiyatı yaptılar. Suriye bataklığının bize maliyeti bir hayli ağır oldu” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, “Farklı siyasi görüşlerimiz olabilir. Ama sonuçta bu ülke bizim ülkemiz ve hep birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Huzur bırakmadılar onu biliyorum. Bir sürü sorun getirdiler onu da biliyorum. Ama özellikle bütün vatandaşlarımdan istirham ediyorum asla ve asla umutsuzluğa kapılmayın. Bu ülkeye güzel baharı hep beraber getireceğiz” dedi.

‘BU MUDUR BAŞARI?’

Kılıçdaroğlu, 13 madde sıralayarak, Türkiye’nin gerçeği ile iktidarın gerçeğinin farklı olduğunu anlatırken, hükümetin Suriye politikasını da eleştirdi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Öteden beri söyledik ‘yanlış yapıyorsunuz’ diye. Defalarca ‘sizin Ortadoğu bataklığında ne işiniz var?’ dedik. Her seferinde bizi eleştirdiler. Her seferinde vatan-millet edebiyatı yaptılar. Suriye bataklığının bize maliyeti bir hayli ağır oldu. Bölgede vekalet savaşları yapılıyor. Egemen güçlerin taşeronluğuna soyunuyorlar. Orduyu da kullanıyorlar. Ölen bizim askerimiz. Sen gidiyordun mitinglere, senin yandaşların seni karşılıyorlardı, kefen bezi giymiş yandaşların. Onları gönder Suriye’ye, ver eline silahı gitsinler. Gariban Mehmedi neden gönderiyorsun?  Vicdanım kanıyor. Bunu anlatırken utanıyorum. Bu ülkenin tarihine, milli kurtuluşuna, bir kum tanesine feda edilen canlara acıyorum. 3 milyon 600 bin Suriyeli geldi. Gelen Suriyelilere fakir fukaranın sırtından 40 milyar dolar para harcadılar. Suriye’nin faturası işte budur. Şimdi İdlib’den 1 milyon kardeşimiz gelecek. Bu mudur başarı? Bu mudur dış politika? Devleti böyle yönetirsen çıkmaz sokaklarda kaybolur gidersin.”

Kaynak: https://www.cnnturk.com/turkiye/kilicdaroglu-suriye-batakliginin-bize-maliyeti-bir-hayli-agir-oldu

19.02.2020