Kilis`te neredeyse tüm işyerleri Suriyeli işçi ve çırak çalıştırıyor.

İlimizde hangi işyerine girseniz mutlaka bir Suriyeli işçi veya çırakla karşılaşıyorsunuz. Kilis Esnafı mecburen 12 yıllık kesintisiz Eğitim-Öğretim nedeniyle çocuğunu okula gönderirken, İlimizde misafir olarak bulunan Suriyelilerde bu eğitim sistemi geçerli değil. İsteyen Suriyeli Çocuğunu okula gönderirken isteyende göndermeyerek  bir işyerine  koyabiliyor. Hiç bir işyeri sahibi çocuğunu işyerinde çırak olarak çalıştırıp işini öğretmiyor. İşçi veya çırak lazımsa Suriyelilerden almak zorunda kalıyor.

TÜRKLER ÇOCUĞUNU OKULA SURİYELİLER İŞE GÖNDERİYOR

Toplum olarak “aman oğlum veya Kızım okuda bir Devlet Memuru ol” mantığıyla herkes çocuğunu okutmaya çalışıyor. Okutmayanlara da devlet izin vermiyor. Suriyelilerde “okusa zaten devlet memuru olamayacak niye okutuyorum” diyerek bir işyerine çırak olarak veriyor.

GELECEK SURİYELİLERİN

İlimizde her işyeri veya her usta bir çırak veya işçi çalıştırarak geleceğin ustalarını veya esnafını yetiştiriyor. Zaten esnaflarımız zor günler geçiriyor. Bir çok Türk esnaf işyeri kirasını ödeyemezken Suriyeliler hem dükkan açarak hemde işçi olarak çalışaraktan para kazanıyor. Biran önce bu tehlikenin farkına varıp tedbir alınmalıdır. Yoksa geleceğin esnafları kimler olur yaşayarak göreceğiz.

Kaynak: http://kilisinsesi.com.tr/kilis-esnafi-suriyeli-cirak-calistiriyor.html

31.01.2020