Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen “Intour Market (ITM) 2013” turizm fuarına katılan Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Suriye’de yaşanan krizden en fazla etkilenen kent olmalarına rağmen, Kilis’te sayıları 45 bini bulan Suriyelileri bağırlarına bastıklarını ve tüm dünyaya insanlık dersi verildiğini söyledi. Moskova’da faaliyette bulunan Rusya Türkiye İşadamları Derneği’nde (RUTİD) düzenlenen toplantıdan konuşan Tapsız, Kilis’in Ortadoğu’ya açılan kapı olduğunu, Suriye’de savaşın sona ermesinin ardından bölgenin inşası için kolları sıvadıklarını belirtti. Toplantıya RUTİD Başkan Yardımcısı Barış Köseliören, Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Hakkı Karabörklü, TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava, Başbakanlık Yatırım Tanıtım ve Destek Ajansı Rusya ve BDT ülkeleri Temsilcisi Eduard Zubairov, Moskova’ya Türk mutfağını taşıyan Gurme’nin ortaklarından Mehmet Ece ve diğer misafirler katıldı.

Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’ın dahil olduğu İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın bölgenin tanıtımı için Moskova’da çalışmalarda bulunduğu bilgisini veren Tapsız, “Gaziantep kentimiz sanayi açısından bölgenin öncü kentlerinden Halı, iplik, gıda sektörlerinde çok başarılı işletmelerimiz var. Kilis’e yabancı yatırımcı ilgi gösteriyor. Amerikan enerji şirketi ICA güneş enerjisinden elektrik üretmek için 350 milyon dolarlık yatırım yapıyor. Önümüzdeki dönemde yatırım 5-6 milyar doları bulması bekleniyor.” dedi.

Dünyaya insanlık dersi veriyoruz

Bölgenin tarihi ve turistik zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak için çalıştıklarını ifade eden Tapsız, “Bölgemiz Ortadoğuya açılan kapı olabilir. Lojistik merkezi olabilir. Suriye’nin inşası için hazırlanıyoruz. Bölgede yaşanan olumsuzluklardan en fazla bizim kentimiz etkilendi. Öncüpınar kampında 14 bin Suriyeli misafirimiz kalıyor. Elbeyli’ye 15-20 bin kişilik yeni kamp yapılıyor. Kilis nüfusu 88 bin. Şehir merkezinde de en az 30 bin Suriyeli var. Yani çarşıdaki üç kişiden biri Suriyeli. Ekonomik ve siyasi açıdan güçlü bir devletimiz var. Suriyeli komşularımızı kendi kaderlerine bırakamayız. Her türlü insani yardımı sağlıyoruz. Kilisli hemşerilerimiz, komşularını bağırlarına bastı. Ekmeklerini, okullarını, hastanelerini paylaşıyor. Dünyaya tam bir insanlık dersi veriyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

8 ilde 17 kampta 190 bin Suriyeli var

Türkiye’nin 8 ayrı ilinde kurulan 17 ayrı kampta 190 bin Suriyelinin kaldığını ifade eden Vali Tapsız, bir bu kadar rakamın da şehir merkezlerinde olduğunu söyledi. Aileler 2 oda, tuvalet ve banyonun olduğu 21 metrekarelik konteynir evler de yaşıyor. Aile fertlerinin her birine aylık 100 TL yüklü kart veriliyor. Kamp içinde yer alan marketlerden alış veriş yapma imkanları var. Diğer kamplar gibi Öncüpınar da bir kent gibi organize edilmiş durumda. Sosyal tesisler, halk eğitim merkezleri, 2 cami ve 4 bin 500 öğrencinin eğitim aldığı okullar var.

Türkiye’nin karşı tarafında Suriye’de muhaliflerin kontrolünde olan Babesselam da tır hangarlarının bulunduğu alanda en az 10 bin kişilik bir Suriyelinin de yaşadığını ifade eden Vali, “Oradan insanları grup olarak alıyoruz. Ancak yerlerine yenileri geliyor. Sayı hiç azalmıyor. Kızılay ve Kimse Yok mu? gibi yardım kuruluşlarımız aracılığı ile buraya da her türlü destek veriliyor. Misafirlerimizin yüzde 99’unu Türkiye’ye müteşekkir.” bilgisini verdi.

kaynak: https://haberrus.com/headline/2013/03/21/kilis-valisi-rusyada-suriyeli-kardeslerimizi-bagrimiza-bastik.html

22.03.2013