Son yıllardaki ekonomik ve siyasi istikrar nedeniyle bir cazibe merkezi haline gelen Türkiye, dünyanın en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi konumuna geldi.

Konya’da 109 bin Suriyeli bulunuyor (Özel Haber)

İnsanları ülkelerinden bir başka ülkeye göç etmeye iten birçok unsurun bulunması ve içinde bulunduğumuz süreçte küresel düzeyde meydana gelen çatışmalarda yaşanan hadiseler zorunlu göç hareketlerinde ciddi artışlar yaşanmasına neden oldu. Bu noktada da son dönemde en çok etkilenen ülkelerden biride Türkiye oldu. Anadolu topraklarının tarih boyunca göç akımlarına tanık olması ve göçmenlere ev sahipliği yapması bilinen bir gerçek. Özellikle son yıllardaki ekonomik ve siyasi istikrar dolayısıyla Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline gelmesi Türkiye’yi, dünyanın en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi konumuna getirdi. Ülkemizde farklı statülerde yaşamaya devam eden yabancıların toplam sayısı 4 buçuk milyona dayanmış durumda.  Bu sayının kaba bir hesapla 3 buçuk milyondan fazlasını geçici koruma altındaki Suriyeliler oluşturuyor. Ayrıca çok sayıda Irak, Afganistan, Pakistan ve Orta Asya uyruklu yabancı da ülkemizde bulunuyor. Türkiye, göç eden kişilerin bir yandan güvenliklerini ve temel insani ihtiyaçlarını en hızlı biçimde yerine getirmeye çalışırken, bir yandan da beraberinde getirdikleri tüm kültürel kodları ve geçmişlerine duydukları bağı sürdürerek yaşayabilecekleri bir yaşam alanına sahip olmalarını temin etmeye çalışıyor. Bu noktada hizmet veren Türkiye Göç İdaresi Genel Müdürlüğü var gücüyle çalışmalar yürütüyor.

ÜLKEMİZDE İKAMET İZNİ İLE BULUNAN YABANCI SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ

Son zamanlarda ikamet izni ile ülkemizde bulunan yabancı sayısında büyük bir artış yaşandı. 2009 yılında ülkemizde ikamet izni ile 163 bin 326 yabancı bulunurken bu sayı 10 yılın ardından 2019 yılı itibarı ile 1 milyon 62 bin 701 kişi oldu. İkamet izni ile ülkemizde bulunan yabancıların en fazla bulunduğu il 548 bin 77 ile İstanbul oldu. Konya’da ise bu sayının 7 bin 81 kişi olduğu öğrenildi. Yabancı uyruklu insanların en fazla bulunduğu ilk 5 il ise sırasıyla şu şekilde; İstanbul 548 bin 77 kişi, Antalya 109 bin 575 kişi, Ankara 98 bin 425 kişi, Bursa 44 bin 212 kişi, Mersin 24 bin 98 kişi olarak paylaşıldı. İkamet izni ile ülkemizde bulunan yabancıların uyruklarına bakıldığında ilk sırada 104 bin 444 kişi ile Irak yer alıyor. Listede Iraktan sonra sırasıyla; Suriye, Türkmenistan, Azerbaycan, İran ve Afganistan yer alıyor. Bu ikamet izinlerinin çeşitlerine bakıldığında ise kısa dönem izin 563 bin 93 kişi, aile izni 75 bin 122 kişi, öğrenci ikamet izni 79 bin 225 kişi, çalışma izni 85 bin 840 kişi ve diğer 53 bin 190 kişi şeklinde paylaşıldı.

TÜRKİYE’DE 3 MİLYON 647 BİN 588 SURİYELİ BULUNUYOR

Suriye’de çıkan iç savaşın ardından ülkesini terk eden Suriyelilerin Türkiye’ye sığınması ile birlikte Türkiye 2019 yılı itibarı ile geçici koruma statüsü altında 3 milyon 647 bin 588 Suriyeli’ye ev sahipliği yapıyor. 3 buçuk milyon Suriyeli için ülkemizde geçici koruma merkezleri oluşturulmasına rağmen güncel verilerde yer alan bilgilere göre geçici koruma altındaki Suriyelilerin yalızca 63 bin 148’i bu merkezlerde bulunuyor. Geriye kalan Suriyelilerin Türkiye’de çeşitli illerde ikamet ettiği öğrenildi. Ülkemizde bulunan Suriyeliler en fazla İstanbul, Gaziantep, Hatay, Adana, Şanlıurfa, Mersin, İzmir ve Konya illerinde bulunuyor. İstanbul’da 549 bin Suriyeli göçmen bulunurken, Konya İl Göç İdaresi’nden alınan bilgilere göre Konya’da geçici koruma statüsünde 109 bin 488 Suriyeli bulunuyor.

Kaynak: http://www.anadoludabugun.com.tr/konya-da-109-bin-suriyeli-bulunuyor-ozel-haber-98754

17.10.2019