Hasan DÖNMEZ KONYA, (DHA)- KONYA`da Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı mahallelere yaklaşık 200 polisle asayiş uygulaması gerçekleştirildi. Uygulamada, Suriyelilerin üst araması ve biyometrik kimlik kontrolü yapıldı.
Konya Emniyet Müdürlüğü, Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye`ye sığınan ve Konya`da yaşayan Suriyelilere yönelik, huzur ve güvenin sağlanması amacıyla asayiş uygulaması gerçekleştirdi. Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı kent merkezindeki Şükran, Sahipata ve Şems Tebrizi Mahallesi`nde yaklaşık 200 polis eşliğinde gerçekleşen uygulamada, özelikle sığınmacılara ait işyerlerinde bulunanlar ile caddelerde gezenlerin üst araması ve biyometrik kimlik kontrolü yapıldı. Türkiye`ye girişinde kayıt yaptırmayıp biyometrik kimlik almayan Suriyeliler tespit edilip, kayıt yaptırmaları için Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü`ne yönlendirildi.
Yaklaşık 3 saat süren uygulamada, mahallede gezen Türk vatandaşlarına yönelik de kimlik kontrolü gerçekleştirildi. Hakkında arama kararı bulunan bir kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.
DHA

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/konyada-suriyelilerin-yasadigi-mahallelerde-polis-uygulamasi-1078434/

06.02.2016