Artık Türkiye’nin bir Suriye sorunu var. Daha doğrusu Suriyeliler sorunu? PKK, nerde baksan yıl kan döktü. ABD başta olmak üzere, bütün Batı destekledi. Türkiye’de siyasallaştı, “parti” kurdu. AKP ile müzakere” dahi yaptı.
“Süreç” adı altında, neler oldu neler. Bugün kendine karşı olan herkesi “PKK ile işbirliği içinde olmakla” suçluyor ya, suçladığı her şeyi, kendi yaptı. PKK, şehirlerde “vergi” dahi topladı. Çadırlar kurdu, “keleşle karakol önlerinden geçerken, el salladı”.
Bütün bunlara rağmen Türkiye’de bir “Kürt Sorunu” çıkmadı. Üstelik iktidar sürekli “Kürt Sorunu” diye sakızlar çiğnediği halde, böyle bir sorun hiç olmadı. Ve bugün iktidar dahi “Kürt Sorunu yok, terör sorunu var” diye gerçekleri itiraf etti.
Allah’a şükürler olsun, bir “Kürt Sorunu” olmadı. Batı’ya rağmen, içerdeki kuklalara ve taşeronlara rağmen, Türkiye’de bir Kürt Sorunu başarılamadı. Ancak Suriyeliler sorunu başarıldı. Gün yok ki, Suriyeliler olay çıkarmasın. İnsanımızı bıçaklamasın, dükkânları basmasın.
Diyeceksiniz ki,  milyon insan, elbet ufak tefek sorunlar olur. Mesela bir insan Kürt olduğu için, istenmeyen olmuyor. Kürt olduğu için kötü muamele görmüyor. Fakat Suriyeli ise olay farklı…
İnsanlar evini kiraya vermekten korkuyor. Bir kavgada Suriyeli olduğu için, olay normal bir kavga olmaktan çıkıyor. Ya Suriyelilerin toplu saldırısı gerçekleşiyor veya Suriyeli olmaktan kötü muameleye maruz kalıyor.
Neden çünkü birikmiş bir nefret söz konusu? Suriyeliler geldiği için insanlar ellerinden işerinin alındığını düşünüyor ve gerçek tam da böyle. Yerli insan için yüz lira yevmiye verilirken Suriyeli icabında elli liraya çalışabiliyor.
Daha neler var, neler. Gün yok ki Suriyeli dükkân basmasın, gün yok ki Suriyeli, bir olaya karışmasın. İşyeri açıyorlar, adamlar vergi yok bir şey yok. Şimdi bir de vekil seçtiler. Duydum ki parti kuruyorlar.
Kilis gibi şehirlerimizde, Suriyeli nüfus daha fazla oldu. Allah aşkına, bundan hiç çekinmiyor muyuz? İkiz yasalarına imza atmış bir Türkiye, şehirlerinin elden bir anda çıkacağını göremez mi? Bu nasıl bir anlayış?
Eğer Kürt’e kız verilmez, kız alınmazsa Kürt Sorunu var demektir. Eğer, Kürt olduğu için işe alınmazsa veya işten çıkarılsa insanlar, Kürt sorunu var dersin. Apartmanlarda insanlar Kürt oldukları için, taşınmaya zorlansalar veya evlerini satıp doğuya gitseler, doğdukları topraklara kaçsalar, Kürt sorunu var demektir.
Böyle şeyle hiç oldu mu? Hayır. Olması için Bursa gibi illerde CIA işi “operasyonlar” çekildi. Ama olmadı. Fakat bu saydığım şeyler Suriyelilerle alakalı, her gün yaşanıyor.
Yani yıldır, bir Kürt Sorunu yılda çıkartılamadı ama AKP, 7 yılda bize “nur topu” gibi bir “sorun çıkardı. Türkiye’nin Güney şehirleri topun ucunda… Atatürk’ün son nefeste aldığı Hatay, kurtlar sofrasında, hatta Kilis ve Antep?
Belki de Urfa bile?
ABD’nin AKP’ye yutturduğu “Osmanlı” hapı, Türkiye’nin kimyasını bozdu. Çok doğurgan bir toplum olan Suriye halkının ülkemiz sınırları içinde, hızla nüfusu artmakta. Suriyeli dükkân sahibi ne vergi verir, ne askere gider.
Ama benim esnafım işyerlerini Suriyeliler üzerine yapacak noktaya geldiler, vergiden kurtulmak için. Suriyeliler elbette kardeşimiz, elbette yardımcı olalım, sahip çıkalım ama kardeşim, bu “ensar-muhacir” edebiyatı artık çok su kaldırır ya.
Ne sizle peygambersiniz, ne bunlar Mekkeliler, ne de bizler Medineliyiz. BOP’tan muhacir, BOP’tan ensar çıkmaz ya!..
Çıkmadı, gördük işte?
“Suriye’ye gireceğiz” diyenler, Suriye’nin Türkiye’ye girmesini sağladılar. Suriyeliler artık memleketlerine tatile gidiyorlar. Türkiye’de yaşayıp Suriye’ye tatile gitmek, çok enterasan geliyor insana.
Suriyeliler düşmanlığı mı, tövbe, asla? Onlar bizim din kardeşimiz ama ben farklı bir şey söylüyorum. Kilis, diyorum, Antep, Urfa, Hatay diyorum. Dün Fransızlara karşı mücadele etmiştik, bugün yine karşımızda Fransızlar var, Amerikalılar var, İsrail oğulları var.
Meseleyi lütfen Suriyeliler olarak görmeyin.
Anlaştık mı?

kaynak: http://www.yenimesaj.com.tr/kurt-sorunu-yok-suriyeliler-sorunu-var-H1299929.htm

03.07.2018