Mardin’de MİT ve jandarmanın yürüttüğü operasyonda, Suriye’den patlayıcılarla ülkeye geçiş yapan ve büyük şehirlerde saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen 2 Suriye uyruklu terörist ile bunlara yardım eden 1 kişi yakalandı. A Haber muhabiri Sinan Yılmaz operasyonun detaylarını anlattı..

Mardin’de Jandarma ve MİT’in ortak operasyonunda Suriye’den bombalı saldırı için gelen 2 terörist patlayıcılarla birlikte yakalandı. Teröristlerin büyükşehirlerde saldırı hazırlığında olduğu öğrenildi.

Mardin’de Jandarma ve MİT’in ortak yürüttüğü teknik ve fiziki takip sonucu Suriye’den gelen 2 şüphelinin Türkiye’ye patlayıcı madde ile geçiş yaptığı belirlendi. Büyükşehirlerde AVM, pazar yerleri gibi vatandaşın yoğun olarak bulunduğu alanlarda bombalı eylem hazırlığında olan şüphelilerin Suriyeli G.E.E.’nin evinde gizlendikleri tespit edildi.

15 KİLO PATLAYICI ELE GEÇTİ

Mardin İl Jandarma Komutanlığı jandarma özel harekat ve komando timleri G.E.E.’nin evine gece operasyon düzenledi. Suriyeli M.N. ve E.T., 2 sırt çantası içerisinde yaklaşık 15 kilo plastik patlayıcı madde ile yakalandı. Evde 4 ateşleme anahtarı, 4 elektrikli fünye, 2 hafıza kartı, 4 adet 9 voltluk pil de ele geçirildi. Ayrıca şüphelilerin üzerinden çıkan 3 cep telefonuna da el konuldu.

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alınan 3 şüphelinin jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

3 KATLI BİNAYI YERLE BİR EDEBİLİRDi

PAMİT ekipleri tarafından ele geçen patlayıcı maddenin yapılan incelemesinde tahribat gücünün çok yüksek olduğu, patlatılması halinde 3 katlı bir binayı kullanılamaz hale getirecek güçte olduğu belirtildi.

Kaynak: https://www.ahaber.com.tr/gundem/2020/09/09/son-dakika-jandarma-ve-mitten-ortak-operasyon-kiskivrak-yakalandilar

09.09.2020