Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde yeni yapılan Halk Eğitim Merkezi binasının açılışını gerçekleştirdi. Bakan Selçuk, açılış öncesi yaptığı konuşmada, “Birçok ülkenin öğrenci nüfusundan fazla bizde Suriyeli öğrenci var” dedi.

Yapımı biten eğitim yatırımlarının açılışları ve bir dizi ziyaretler için kentte gelen Bakan Selçuk, Şehitkamil ilçesinde yapılan Halk Eğitim Merkezi açılışında konuştu. Bakan Selçuk, konuşmasında, “Halk Eğitim Merkezlerimizi çok çok önemsiyoruz ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz vasıtasıyla da, çeşitli projelere imza atıyoruz. 15 bin mahalle belirledik Türkiye’de ve bu 15 bin mahalledeki birer okulumuzu, okul dışı saatlerde ve hafta sonlarında Halk Eğitim Merkezilerine dönüştürüyoruz. Çünkü yaklaşık bin kadar olan Halk Eğitim Merkezimiz yetmiyor, çok büyük bir talep var toplumdan” dedi.

“BİRÇOK ÜLKENİN ÖĞRENCİ SAYISINDA FAZLA SURİYELİ ÖĞRENCİMİZ VAR”

Suriyeli öğrencilere de konuşmasında yer veren Bakan Ziya Selçuk, “Biraz önce Şehitkamil Belediye Başkanımız söyledi. Sadece Şehitkamil’de İlkokul 1. Sınıfa başlayacak olan öğrenci sayısı 6 bin 600 bu dünyada çok sayıda ülkenin bir araya gelip de göçmen olarak mülteci olarak dahi alamadığı bir sayı, yani o kadar büyük bir sayıdan bahsediyorum. Kaldı ki birçok ülkenin öğrenci nüfusundan fazla bizde Suriyeli öğrenci var. Biz Türkiye olarak buradayız, biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak buradayız ve paydaşlarımız da bu konularla ilgili her türlü hizmeti artırarak devam edeceğiz” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuşmasının ardından Merveşehir Halk Eğitim Merkezi binasının açılışını gerçekleştirdi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/egitim/milli-egitim-bakani-ziya-selcuk-bircok-ulkenin-ogrenci-nufusundan-fazla-bizde-suriyeli-ogrenci-var-6522941/
05.07.2021