Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Suriyeli ve Filistinli sığınmacıların ekonomiye maliyetinin 25 milyar dolar olduğunu belirterek, ülkenin daha fazla sığınmacıyı kaldıramayacağını söyledi.

Suriye’de 2011 yılından beri süren iç savaş ile birlikte Türkiye’den sonra en fazla Suriyeli sığınmacının bulunduğu ülkelerden Lübnan’da ekonomi büyük bir krizin içine girdi Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn sığınmacıların ülke ekonomisine maliyetinin 25 milyar dolar olduğunu belirterek, sığınmacıların ülkelerine dönüşleri için batı ülkelerinin bir müzakere süreci başlatmamasına tepki gösterdi.

Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkesindeki ekonomik kriz ve bölgesel gelişmelere ilişkin Fransız Valeurs actuelles dergisine değerlendirmelerde bulundu.

Ülkesinin, ekonomik açıdan oldukça zor bir dönemden geçtiğine dikkati çeken Avn, Suriye ordusunun Lübnan’a müdahale ettiği 1990’lı yıllardan itibaren bütçelerin borca dayalı oluşturulması nedeniyle kamuoyu borcunun katlanarak arttığını belirtti.

‘LÜBNAN’IN KALDIRAMAYACAĞI BİR YÜK HALİNE GELDİ’

Lübnan ekonomisinin, son yıllardaki küresel finansal krizlerden ciddi oranda etkilendiğini kaydeden Avn şunları ifade etti:

“Komşu ülkelerde iç savaşın başlamasıyla birlikte bu ülkeler üzerinden Arap coğrafyasına yapılan ihracatımız olumsuz etkilendi. Daha sonra Suriye’den gelen ve bugün itibarıyla buradaki Filistinliler ile Lübnan nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan mülteciler, ülkenin kaldıramayacağı bir yük haline geldi.”

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının tahminlerine göre Suriye’deki krizin Lübnan’a maliyetinin 25 milyar dolar civarında olduğunu aktaran Avn sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dolayısıyla bizler, istisnai yardıma muhtaç olmaktan çok, 25 milyar doların bir kısmını Suriye’de savaşı çıkaran ülkelerden alma hakkına sahibiz. Savaşın ve mültecilerin Lübnan’a maliyeti 25 milyar dolar oldu.”

Lübnan’ın halihazırda yaşadığı sorunların çoğunun, Suriye’deki krizden kaynaklandığına işaret eden Avn, Suriyeli sığınmacıların vatanlarına geri dönmeleri için Batı ülkelerinin bir müzakere sürecini bile başlatmaya yanaşmadığına vurgu yaptı.

Lübnan’ın resmi verilerine göre, 2011’de patlak veren iç savaş nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli mülteci Lübnan’a göç etti. Ülkede ayrıca 600 bine yakın Filistinli mültecinin yaşadığı belirtiliyor.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/misel-avn-siginmacilar-lubnanin-kaldiramayacagi-bir-yuk-haline-geldi-267397h.htm

09.02.2020