Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, İdlib’den Türkiye sınırına dayanan Suriyeli sayısının bir milyona yaklaştığına dikkat çekerek, “Kişi başına düşen milli gelir artacaktı, kişi başına düşen Suriyeli sayısı katladı” dedi.

Suriye’de Esad rejiminin İdlib’e düzenlediği operasyonlar sonrası bir milyona yakın Suriyeli Türkiye sınırına dayandı. Türkiye’ye yönelik büyük bir göç dalgası beklenirken, ülke içindeki Suriyeli sığınmacılar da tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu AKP iktidarının yerel seçim öncesinde Suriyeli sığınmacıların evlerine döneceği yönündeki söylemleri hatırlatarak, “Kişi başına düşen milli gelir artacaktı, kişi başına düşen Suriyeli sayısı katladı!”

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu’nun “1 milyon Suriyeli müjdesi!” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Erdoğan, “İdlib’den 1 milyona yakın insan sınırlarımıza doğru yürüyor” dedi. Aklıma Barış Pınarı Harekâtı geldi. Hani kontrolümüz altında olan topraklara yerleşeceklerdi?

Kişi başına düşen milli gelir artacaktı, kişi başına düşen Suriyeli sayısı katladı!

Gelen sayısı ilk olarak 50 bin kişi olarak açılanmıştı. Hızla artarak 400 bine fırladı… Şimdi de 1 milyona dayandı.

Sahi yolda ne yapıyorlar da bu kadar hızlı çoğalıyorlar? Ne ara vakit buluyorlar? Bari yürümesinler koşsunlar. Yoksa gelene kadar iki milyonu bulacaklar!

Seçim öncesiydi… “Yakında Suriyeli kardeşlerimiz evine dönecek” demişti. Eskiler dönmedi, ülkeyi minibüse çevirdi.

Hop orta sıra! Sağlı sollu ilerleyelim arkalara… 1 milyon mülteci daha kapıda… Hadi dayıcım, bekleme yapma!

Kaptan yer kalmadı! Kapat artık kapıları… Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı, Suriye’deki Suriyelilerin sayısını geçmesine ramak kaldı.

Dünyada bulunan 110 ülkenin nüfusu 5 milyonun altında… Bizdeki Suriyelilerin sayısı yeni ülke kuracak kıvamda…

“Suriyelileri nasıl iskân ederiz, bunun çalışmalarını yapıyoruz” falan diyor! Kimin vergilerini harcamayı düşünüyor?

Bu bataklığa “En kısa zamanda Şam’a gideceğiz. Emevi Camisi’nde namaz kılıp, Suriyeli kardeşlerimizle kucaklaşacağız” diye saplandık.

Suriyeliler İstanbul’a girdi. Fatih Sultanahmet’te namaz kılıp kardeşleriyle kucaklaşıyor! Haliyle sarayın yüksek duvarları arkasından yaşananları görmek kolay olmuyor.”

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/murat-muratoglu-kisi-basina-dusen-suriyeli-sayisi-katlandi-266893h.htm

05.02.2020