Ülkelerindeki savaştan deniz yoluyla Yunanistan’a kaçan Suriyeliler, daha karaya ulaşamadan acımasız dalgaların kurbanı oluyor.

Abdurrahman KOÇ’un haberi

Kaçakçılar yardımıyla küçük ilkel tekneler kullanarak Suriye’deki savaştan kaçan onlarca Suriyeli tutuklanma ve boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Onlarca Suriyeli, ülkelerindeki acımasız savaştan kaçarken kendilerini bir anda denizin hırçın dalgalarıyla karşı karşıya buluyor.

Geçtiğimiz aylarda Yunan sahillerine kadar yaklaşan 2 tekne battı. Teknelerde bulunan 28 kişi hayatını kaybetti.  Ancak bu olaya rağmen Suriyeliler ülkelerindeki savaştan kaçarak Yunanistan’a gelmekten vazgeçmiş değiller. Öyle ki bu senenin ilk üç ayında Suriye’den kaçıp da deniz yoluyla Yunan topraklarına sızan Suriyeli mülteci sayısı bini aşmış durumda.

Yunan Sahil Güvenlik’te görevli olan Antonios Sofiadilis ‘Kapasitesi 10 kişiyi geçmeyen bu ilkel teknelere 30-40 kişi biniyorlar. Durum böyle olunca da tekne bu yükü kaldıramıyor ve derin sulara gömülüyor’ diyerek mültecilerin yaşadıklarını aktarıyor.

Bu mültecilerden biri olan bir Samir ve annesi, küçük bir tekne yardımıyla Türkiye üzerinden Yunanistan’ın Sifnos adasına girmeye çalışırken Yunan Sahil Güvenlik tarafından farkedilmiş. Samir ve annesini farkeden güvenlik bir gemiyle yanaşarak ikisini tutuklamış ve Türkiye’ye göndermiş.

Umudunu yitirmeyen Samir, annesiyle beraber tekrar Yunanistan’a girmeye çalışmış ve bu ikinci denemesinde Yunan topraklarına sızmayı başarmış.

kaynak: http://www.haber7.com/ortadogu/haber/1040457-olumden-olume-kacan-suriyeli-multeciler

19.06.2013