Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmeleri ile ilgili Danimarka’nın attığı adımdan sonra İsveç’ten de bir adım geldi. Danimarkalı yetkililerden sonra İsveç Göçmen Bürosu da Suriyeli göçmenler için açıklamada bulundu. Güvenlik durumu ciddiyetini korusa da Suriye’nin bazı bölgelerinin ‘geri dönüş için güvenli’ olduğunu belirtildi.

İsveç, Suriye’deki güvenlik durumunun hala ciddiyetini koruduğunu fakat bazı bölgelerin ‘geri dönüş için güvenli’ olduğunu belirtti. İsveç Göçmen Bürosu’ndan yapılan açıklamada ”Suriye’deki güvenlik durumu ciddiyetini koruyor, öte yandan ülkenin bazı eyaletlerinde çatışma seviyesi hafif azaldı. Bunun sonucunda artık ülkenin tamamı herkesin ayrımcı şiddet görme riskinin bulunduğu bir yer olarak olarak kabul edilmeyecektir” denildi. Halihazırda mülteci statüsüne sahip Suriyelilerin bu karardan etkilenmeyeceği, yapılan yeni başvuruların açıklanan karara göre değerlendirmeye tabii tutulacağı belirtildi.

İsveç Göçmen Bürosu yöneticisi Fredrik Beijer de, “Bazı eyaletlerde çatışma seviyesinin nispeten azaltığını görüyor olmamıza rağmen, birçok Suriyeli’ye ülkedeki durumun belirsizliği nedeniyle İsveç’te mülteci statüsü verilmeye devam edilecektir” dedi.

Suriye’de ŞamRakka ve İdlib şehirleri İsveç tarafından herkesin ayrımcı şiddete maruz kalma tehlikesinin bulunduğu yerler olarak kabul ediliyor.

2011  yılından beri 115 bin Suriye vatandaşına mülteci statüsüne veren İsveç’de mülteci statüsü bekleyen kişi sayısı ise 1300.

Kaynak: https://www.lemanhaber.com/dunya/once-danimarka-sonra-isvec-suriyeliler-donebilir-h7349.html

Bu haber 29 Ağustos 2019 tarihine