Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli aile, bir otel bodrumunda yaşam mücadelesi veriyor. Penceresi bile olmayan depo için 1200 TL kira isteniyor.

Suriye’den kaçıp gelen ailelerden bir tanesi de 22 kişiden oluşan Cuma ailesi. 9 ay önce sınırı aşarak Türkiye’ye ulaşan aile, İstanbul’a gelerek Eminönü’nde eski bir otelin bodrum katındaki depoya sığındı. 15 çocuk, 5 kadın ve 2 adamdan oluşan 5 aile, geçim parasını limon, su ve mendil satarak sağlıyor.

Yaşları 3 ila 10 arasında değişen çocuklar, büyükanneleri Fuzya Cuma tarafından evde bakılmaya çalışılıyor.

Ailenin diğer fertleri de sabahın erken saatinde ekmek parası için yollara düşüyor. Cihan Haber Ajansı (Cihan) ekibinin ziyaret ettiği otelde, yerde eski bir halı, köşeye dizilmiş birkaç döşek, iki tencere bir de duvara asılmış kuş kafesi bulunuyor.

İnternette başlattığı Vicdan Hareketi adlı yardım sitesiyle çocuklara yardım toplayan Gökçe Değirmen adlı vatandaş, eşyaları aileye teslim edince, Suriyeli çocukların heyecanı gözlerinden okunuyor.

Poşetlerin içinden oyuncak da çıktığını gören Suriyeli minikler, hemen oyun oynamaya başlıyor. Mutluğu gözlerinden okunan çocuklar, yoğun ağır bir kokunun hakim olduğu odada, dış dünyadan habersiz yaşıyor. Büyükanneleri, gözyaşlarına hakim olamıyor. Yetkililerden yardım bekleyen Fuzya Cuma, bir ev bir de iş istiyor.

Yaptığı yardımlarla Suriyeli ailenin yüzünü güldüren tek kişilik dev yardım kuruluşu Gökçe Değirmen, bu depodaki çaresizliği anlatıyor. “Penceresi bile olmayan bu depoya bin 200 TL kira istiyorlar.” diyen Değirmen, “İnsanlar bu görüntülerde, buradaki kokuyu bilmeyecekler, buradaki çaresizliği görmeyecekler, susuzluğu bilmeyecekler. Burada 5 aile kalıyor.

Erkeklerden bir tanesi yaşlı. Diğerine iş bulduk ama bu kaldıkları yere de bin 200 lira kira istiyorlar. Fuzya Teyze Akciğer hastası, çocukların hepsi de büyük ama 5 yaşında gibi gözüküyor.

Burada bir gün açlar, bir gün susuz. Dil bilmedikleri için iş de bulamıyorlar. Vicdan sahibi varlıklı aileler varsa, yardım bekliyorum. Facebook’taki Vicdan Hareketi adlı sayfadan bana ulaşabilirler.” ifadelerini kullanıyor.

Çocukların depoda banyo bile yapamadıklarını söyleyen Değirmen, “Bu çocukların eğitime, sağlığa ihtiyacı var ama önce doymaya ihtiyacı var.

Temizliğe de ihtiyaç var. Banyo bile yapamıyorlar su olmadığı için. Yukarıda bir tuvalet musluğu var, annesi onları o soğuk suyla banyo yaptırıyorlar.Pis bir tuvaletin musluğunda banyo yaptırılıyor bu çocuklar.” diyerek çocukların içinde bulunduğu zor durumu anlatmaya çalışıyor.

(CİHAN)
kaynak: http://www.haber7.com/guncel/haber/1029914-otel-deposundaki-suriyeli-aileye-sok-kira-ucreti
23.05.2013