Özdağ: AKP Çökerken, Türkiye’ye Çok Kötü Bir Miras Bırakıyor
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, TBMM’de yaptığı konuşmada AKP’nin Suriyeliler Politikasının Türkiye’ye verdiği ekonomik zararı anlattı.

Özdağ’ın konuşması şöyle;

Sayın Başkan; 3 dakika süre verdiniz, her bir Suriyeli için bir saniye konuşsam 63 gün 12 saat konuşurum. Ama bu da tan belli değil, çünkü ne kadar Suriyeli olduğu belli değil. İçişleri bakanlığı 3 milyon 650 bin diyor. Cumhurbaşkanı 350 bin de üzerine ekledi, yani 4 milyon oldu. 112 bin tanesine de vatandaşlık verdik, 4 milyon 112 bin. Ama biliyoruz ki kayıtsızlarla birlikte 5.3 milyon var. Yapılan bir stratejik göç mühendisliği ve Türkiye’nin demografik yapısı bir dış müdahaleye açık hale gelecek şekilde şekillendiriliyor bu stratejik göç mühendisliğiyle.

Cumhurbaşkanlığının fonladığı bir araştırma var Hacettepe üniversitesinin yaptığı. Sonuç, Suriyeli kadınlar 5.3 çocuk doğuruyorlar. Bunun sonucu, eğer bunlara vatandaşlık verirseniz ve Türkiye’de kalırlarsa2040 yılında sadece kayıtlı Suriyeliler 11.3 milyona ulaşıyor. Bakın Şanlıurfa’da bugün 429 bin kayıtlı Suriyeli var, 2040 yılında, yirmi sene sonra 1 milyon 240 bin. Gaziantep’te 451 bin kayıtlı var, 2040 yılında 1 bilyon 308 bin. Kilis’te 334 bin, Hatay’da bir milyon 270 bin, Adana’da 698 bin, Mersin’de 569 bin Suriye kökenli Türk vatandaşı olacak.

Diyorsunuz ki Suriyeliler bombalardan kaçıp Türkiye’ye geliyorlar, Suriyeliler bombalandıkları için Türkiye’ye gelmiyorlar; Türkiye’ye gelsinler diye bombalanıyorlar!
19 Aralık’ta burada, bu kürsüden sizi Libya’ya Suriye’den ÖSO’cu transferi yapmayın, Ruslar ve Suriye ordusu harekete geçecek diye uyarmıştım. Şimdi 400 bin Suriyeli daha İdlib’de kapımıza dayandı ve Cumhurbaşkanı “artık alacak gücümüz kalmadı” diye bağırıyor.

CHP vermiş olduğu önergede diyor ki “Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre 368 bin Afganlı İranlı, Iraklı, Somalili ve diğer milletlerden yabancı var.” Bu rakam doğru bir rakam değil efendim, Birleşmiş Milletler uzun zamandan beri tutmuyor. Ama CHP’ye siz vermediğiniz için ne olduğu rakamını hiç birimiz bilmiyoruz. Onu da gizli tutuyorsunuz bizden.
Bakın 17 Ocak’ta Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Başkanı Ali Rıza Bektaş dedi ki “Bugün Türkiye’de 3.6 milyon Suriyeli geçici koruma kapsamında, Iraktan, Somali’den, Afganistan’dan, farklı ülkelerden yüzbinlerce insani uluslararası koruma bulmak amacıyla, savaştan zulümden kaçtığı için, bu topraklarda bizlerle bir arada yaşıyor.” Şimdi lütfen dikkat edin devamında ne diyor “Ancak bugün itibariyle sayıları bir milyonu aşmış olan ikamet izni sahibi insan, yüz bini aşmış çalışma iznine sahip insan yaşamaktadır. Bu bahsettiğim bir milyon insan savaşlardan zulümlerden kaçan insanlar değildir. Türkiye’de yaşamak, Türkiye’de çalışmak, iş kurmak için gelmiş, bizlerle bir arada yaşayan insanlardır.”

Değerli milletvekilleri, sizin bu bir milyon insandan haberiniz var mı? Burası vatandı bizim bildiğimiz. Tatil köyü mü burası? Nasıl seçiyor da bir milyon insanı buraya alıyorsunuz? Bu bir milyon insan nereden geliyor? Bunlar Afgan değilse, Iraklı değilse, İranlı değilse bu bir milyon insan hangi milliyete mensup? Bunu dahi bilmiyoruz!
40 milyarı aştı diyor en son resmi açıklama bakanın yaptığı. Ne kadar aştı 40 milyarı? Gerçek rakam 40 milyar değil biz de biliyoruz 40 milyar olmadığını. Peki, gerçek rakam ne? Aralık 2017’de sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakam var “Bir Suriyelinin maliyeti ayda 301 dolar.” Bunun üzerinden hesapladığımız zaman, gerçek maliyet ne biliyor musunuz? 58.2 milyar dolar. Ve bu para, AB’den gelen 7.1 milyar dolar var, bunu düştüğümüz zaman 51.1 milyar dolar biz harcamışız.

2015’ten sonra patlıyor! 2015’te 6.7 milyar, 2016’da 9.8 milyar, 2017’de 11.3 milyar, 2018’de 12.8 milyar ve 2019’da 13.1 milyar dolar harcamışız Suriyelilere. 2020 ve 2021’de harcayacağımız toplam para bu eğimin üzerinden 27. 2 milyar dolar olacak. Bunun içinde bakın Suriye’de 3 milyon insan için harcanan para yok. ÖSO’ya yaptığımız ödemeler yok. Devlet memurlarına ödediğimiz maaşlar yok. Vergi kaybı yok. Tamamı ne biliyor musunuz? 80 milyar dolara dayanıyor aşağı yukarı maliyet. Bunun sonucu ne oluyor? AKP iktidarı bir çöküş yolunda, bunu siz de görüyorsunuz. Bu bizim için sorun değil, ama AKP iktidarı çökerken Türkiye’ye de geride inanılmaz kötü bir miras bırakıyor.

Kaynak: http://www.haberiniz.com.tr/politika/ozdag-akp-cokerken-turkiye-ye-cok-kotu-bir-miras-birakiyor-464170h.html

31.01.2020