Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıda hayatını kaybeden Ahmet Hamdi Bozkaya (34) ile aynı ismi taşıyan amcası Ahmet Hamdi Bozkaya, kimi grupların Suriyeli sığınmacılar üzerinden olayı provoke etmelerine tepki gösterdi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıda hayatını kaybeden Ahmet Hamdi Bozkaya (34) ile aynı ismi taşıyan amcası Ahmet Hamdi Bozkaya, kimi grupların Suriyeli sığınmacılar üzerinden olayı provoke etmelerine tepki gösterdi. Reyhanlı’da ikinci patlamanın yaşandığı PTT binası civarındaki cep telefonu dükkanında hayatını kaybeden 2 çocuk babası Bozkaya’nın ailesi, kurulan çadırda taziyeleri kabul ediyor. Konuşmakta zorlanan baba Hilal Bozkaya, acısına rağmen sağduyulu davranışlarıyla dikkat çekiyor. Amca Ahmet Hamdi Bozkaya ise 60 bin nüfuslu Reyhanlı’da Suriyeli vatandaşların sayısında yaklaşık 40’lık bir artış olduğunu söyledi. Patlamayı Suriyelilerin yaptığına inanmadıklarını vurgulayan Bozkaya, “Kesinlikte değil. Bunu dışarıdaki bir takım provokatör kişilerin yaptığını düşünüyorum. Ama birileri saldırıyı Suriyelilerin üzerine atmaya çalışıyor. Böylece Reyhanlı halkı ile Suriyelileri birbirine düşürmeyi amaçlıyorlar.” dedi.

‘REYHANLI PATLAMALARLA SARSILDI’

Yıllarca bu topraklarda birlikte yaşadıklarına işaret eden Bozkaya, “Beraber yaşıyorduk. Şimdi nasıl oldu da bir anda aralarındaki olayları buraya taşıdılar? Bu adamlar sığınmacı. Hepsi savaştan evini, barkını; çocuklarını bırakmış gelmiş. Bunların bu işi yapacak güçleri de zaten yok. Mümkün değil. Bazıları yanlış düşünüyor.” şeklinde konuştu.

Bir hafta önce Suriyeli vatandaşların bayrak yaktığı iddiasıyla kavga çıktığını söyleyen Bozkaya, şöyle devam etti: “O da yalan çıktı. Bir vatandaş lokantada yemek yemiş, parasını ödemeyince, kavga oluyor. Allah sabır versin. Reyhanlı patlamalarla sarsıldı. 50’yi aşkın ölü; daha cesetler çıkıyor, sayı beli değil. İnsanlar zor durumda. Hemen hemen her Reyhanlı esnafından birer, ikişer kişi vefat etti. O yönden insanlar biraz tedirgin. Bakanlar, vali, emniyet genel müdürü ilçeye gelmiş; bayağı tedirginler. İnsanların galeyana gelmemesi için bütün birimler gayret ediyor. Emniyetimiz çok güzel çalışıyor. Denilenler doğruysa saldırıyı yapanlar da yakalanmış. Olan hadiseler gerçekten Reyhanlı için çok büyük.”

‘REYHANLI SURİYELİLERE KUCAK AÇTI’

Bir yıldır Reyhanlı’nın yaklaşık 40 bin Suriyeliyi misafir ettiğinin altını çizen Bozkaya, bugüne kadar bunlarla bir sorun yaşanmadığını ifade etti. “Nedense bugünlerde ortalığı karıştıranlar var. Niçin yapıldığını hiçbirimiz bilmiyoruz.” diye devam eden Bozkaya, “Niçin Suriyeli sığınmacılar ülkeye alındı?” eleştirisini yapanlara karşı çıktı. Suriye halkının Türk milletinin Müslüman kardeşi ve akrabası olduğunu dile getiren Bozkaya, “Bu insanlar namusunu koruyabilmek için ölümden kaçmış. Bir evde 30–40 kişi kalanlar var. Bunu söyleyen bana göre bizden biri değildir.” ifadelerini kullandı.

Reyhanlılı esnaf Musa Tezer (51) ise ilçede hemen her sokakta kurulan taziye çadırlarını ziyaret ederek, yaşanan acıya ortak oluyor. Ailelerin elemine rağmen herkeste ‘sağduyunun’ hakim olduğunu aktaran Tezer, şunları söyledi: “Bizler bu oyunun dış kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Ne zaman ülkede huzur hakim olsa, kalkınma başlasa birileri bu senaryoları uygulamaya koyuyor. Şiddetin ve kavganın kimseye bir faydası olmamıştır. Şu anda kavga çıkartmak isteyenler Reyhanlı halkını temsil etmiyor. Bizlere zarar veriyorlar. Belki aralarında Reyhanlılı çocuk veya gençler olabilir. Ama kimlerin bu grupları yönlendirdiğini, galeyana getirmek istediğini bilmiyoruz, tanımıyoruz. Suriyeli mültecileri suçlamak, saldırıyı yapanların amacına hizmet eder. Bu oyuna gelmeyeceğiz.”

kaynak: https://www.haberler.com/reyhanli-halki-ile-suriyeli-siginmacilar-birbirine-4634629-haberi/

15.05.2013