Rusya’dan yapılan açıklamalarda Türkiye hedef alınmaya devam ediliyor. Rus Tuğamiral Oleg Juravlev, İdlib’den Türkiye sınırına giden bir göç dalgası olmadığını iddia etti ve Ankara’nın bu konudaki açıklamalarını yalanladı.

İdlib’de son iki hafta içinde Türk askerine yönelik gerçekleştirilen hava saldırılarında 15 şehit verirken, Rusya cephesinde Türkiye’yi hedef alan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Bölgede Rusya destekli rejim saldırılarından kaçan milyonlarca Suriyeli ise Türkiye sınırına akın etmeye devam ediyor. Öte yandan BM Kaynakları ve bölgedeki yardım vakıflarının geçtiği bilgilerin aksine Rusya’dan bu konuda yalanlama geldi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi yetkilisi Tuğamiral Oleg Juravlev, Türkiye sınırına doğru bir göç dalgası olmadığını savunurken, “Suriye-Türkiye sınırına gitmek isteyen yüz binlerce sığınmacı olduğu bilgisi gerçeği yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını yalanlayan Juravlev, “İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki yaklaşık bir milyon sığınmacının sınıra gideceğine dair açıklamaları doğrulayan hiçbir fotoğraf, video veya başka bir belge bulunmuyor” şeklinde konuştu.

Kaynak : https://www.yenicaggazetesi.com.tr/rusyadan-turkiyeye-bir-yalanlama-daha-269040h.htm

21.02.2020