Türkiye’de 9 çadırkent ve 1 konteynerkentte ülkelerindeki karışıklıktan kaçıp gelen Suriye vatandaşı 38 bin 914 yaşıyor. Bugünlerde Suriye’den yeni bir göç dalgaıs bekleniyor. Mülteciler için Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nde yeni bir çadırkent kuruluyor. 2 bin çadırın kurulacağı kentte 10 bin sığınmacının barınması bekleniyor.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde kurulan 20 bin kişilik çadırkentin ardından Akçakale ilçesinde ikinci çadırkent kurulmasına yönelik çalışmalar sürüyor. 500 dekarlık alanda altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından sabah saatlerinden itibaren çadırlar da kurulmaya başlandı. 10 bin kişinin kalabileceği 2 bin çadır, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkilileri koordinesinde kurulmaya başlandı. 10 bin kişilik çadırkentte, Suriyeli sığınmacıların sosyal aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri alanların da bulunacağı kaydedildi.

Akçakale’deki çadırkente, Ceylanpınar’da bulunan ve halen 11 bin civarında kişinin kaldığı Telhamut Çadır Kent’in dolmasının ardından Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin yerleştirileceği bildirildi.

38 BİN SURİYELİ MÜLTECİ VAR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada (AFAD), Suriye’den gelenler için kurulan 9 çadırkent ve 1 konteynerkentte 38 bin 914 Suriye vatandaşı bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, Hatay’ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde 2’şer, Reyhanlı, Apaydın, Karbeyaz ilçeleri ile Şanlıurfa-Ceylanpınar ve Gaziantep-İslahiye’de 1’er olmak üzere toplam 9 çadırkent ve Kilis’te 12 bin kişilik 1 konteynerkent kurulduğu hatırlatıldı.

Hatay’da 9 bin 588, Gaziantep’te (Nurdağı-İslahiye) 6 bin 99, Kilis’te 11 bin 420 ve Şanlıurfa’da (Ceylanpınar) ise 11 bin 545 olmak üzere toplam 38 bin 652 Suriye vatandaşı ülkede barındırılıyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sanliurfa-akcakalede-multeci-suriyeliler-icin-kamp-kuruluyor-20977543

13.07.2012