Vahşice katledilen gazeteci Cemal Kaşıkcı olayının ardından öldürülen gazeteciler dünya gündemine oturdu. Marie Colvin de katledilen gazetecilerden sadece biri. O, hayatını savaşlarda acı çeken halkların hikayelerini dünyaya duyurmaya, zalimlerin insanlığa karşı işlediği suçları ortaya çıkarmaya adamış bir gazeteciydi. 2012 yılında Suriye’de öldürülen unutulmaz savaş muhabirinin hayatı “A Private War” adıyla beyazperdeye taşındı.

Biz gazeteciler yeryüzünde güce karşı gerçeği konuşmak zorundayız. Savaş bölgesinden gönderdiğimiz haberler yazılacak tarihin ilk taslakları. Savaşın korkunçluğunu ve sivillerin yaşadıklarını dünyaya gösterebiliriz.Bu sözler 2012 yılında Suriye’de öldürülen Amerikalı savaş muhabiri Marie Colvin’e ait. Ölümünün üzerinden altı yıl sonra duayen gazetecinin hayatı beyazperdeye taşındı. Ünlü Hollywood yıldızı Rosamund Pike’nın gazeteciyi canlandırdığı “A Private War” filmi, Amerika’da 5 Kasım’da vizyona girecek. Filmde Colvin’in kariyerinin başlangıcından öldürüldüğü güne kadar olan süreç anlatılıyor.

SAYISIZ ÖDÜL ALDI

Marie Colvin, kariyerine ilk olarak New York’ta United Press International için polis muhabiri olarak başlamış. 1984’te Paris’te United Press International yayın yönetmeni olmuş. 1985’te İngiltere’de Sunday Times gazetesi için çalışmaya başlamış. Sunday Times’ın Ortadoğu muhabiri olan Colvin, 1986’daki El Dorado Canyon operasyonunun ardından Kaddafi’yle ilk röportaj yapan gazeteci olmuş. Kariyeri boyunca çok sayıda ödül aldı. Colvin, hayatını savaşlarda acı çeken halkların hikayelerini dünyaya duyurmaya, insanlığa karşı işlenen suçları ifşa etmeye adamış bir gazeteciydi.

BUNUN BEDELİ HAYATIMIZA DEĞER Mİ ?

Marie Colvin, Tunus, Mısır, Libya, Çeçenistan, Sri Lanka ve Sierra Leone’nin de aralarında olduğu birçok ülke ve bölgede sıcak temas halinde zorlu koşullarda görev yaptı. 2001 yılında Sri Lanka’da şarapnel parçasının gözüne isabet etmesi nedeniyle tek gözünü kaybedince göz bandı takmaya başlamıştı. Savaş bölgelerinde gazetecilik yapmanın tehlikelerine dair yaptığı bir konuşmada gözünü kaybetmesine ilişkin bir soruya şöyle cevap vermişti: “Birçoğunuz kendinize ‘Bunun bedeli hayatımıza değer mi? Gerçekten bir fark yaratabilir miyiz?’ diye soruyorsunuzdur. Bu soruyu yaralandığımda kendime sordum. Hatta bir gazete, ‘Marie Colvin bu sefer çok mu abarttı’ diye manşet atmıştı. O zaman da, şimdi de cevabım aynı: Evet, değer.”

kaynak: https://www.yenisafak.com/hayat/savasin-korkunclugunudunyaya-gosterebiliriz-3406344

04.11.2018