İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, grip salgınından hastalık süresinin uzadığına ve vatandaşların hastalığı atlatamadığına dikkat çelerek konuyu Meclis’e taşıdı. Ataş, Suriyeli sığınmacı göçünün bu duruma bir etkisi olup olmadığını da sordu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, kış mevsiminin gelmesinin de etkisiyle Kayseri şehir merkezinde ve kırsal ilçelerinde grip vaka sayısında normalin üzerinde artışlar meydana geldiğini ifade ederek, hastalığın tedavi sürelerinin çok uzadığını ve grip olan hastaların, bu hastalığı bir türlü atlatamadığına dikkat çekti.

Bu konuda Suriyelilerin etkisinin olup olmadığının da vatandaşlarca merak edildiğini kaydeden Ataş, “Vatandaşlarımız arasında bu salgının Kuş Gribi veya Domuz Gribi olduğu ve bu hastalığın Suriyelilerden bulaştığına dair söylentiler yayılmaktadır. Bu konuşmalar vatandaşlarımızı kaygı ve endişeye sevk etmektedir” diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması üzere TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“İLÇELERDE DOKTOR YOK”

Ataş, aynı zamanda Kayseri Şehir Hastanesi başta olmak üzere ilçelerde yaşanan doktor sıkıntısını da gündeme getirdi. İYİ Partili Ataş, “Kayseri ve ilçelerinde yer alan hastanelerde doktor ve personel açıkları bulunmakta, bu durumunda hastalarımızı mağdur etmektedir. Övünerek anlattığınız Kayseri Şehir Hastanesinde Onkoloji Doktoru bulunmamakta, belirli aralıklarla başka hastanelerden doktorlar görevlendirilmektedir. Böylesine önemli bir alanda doktorun bulunmaması, hem hastalarımız açısından hem de devrim yaptık dediğiniz sağlık hizmetleri açısından düşündürücüdür” ifadelerini kullandı.

“SURİYELİLER’DEN BULAŞMA İHTİMALİ VAR MIDIR?”

“Hasta garantili hastane yapacağınıza, Doktor garantili hastane yapsaydınız da vatandaşlarımız mağdur olmasaydı.’’ diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti;

“Bu bilgiler ışığında uzun süren grip hastalıklarıyla mücadeleye yönelik bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılmakta mıdır?

Bu hastalıkların Suriyelilerden bulaşma ihtimali var mıdır?

Suriyelilerin belirli aralıklarla sağlık taramaları yapılmakta mıdır?

Kayseri Şehir Hastanesi’ne kadrolu Onkoloji doktoru atamayı düşünüyor musunuz?

Kayseri ve ilçelerinde doktor ve sağlık personeli açığı üzerine bir çalışma yapılmış mıdır?

Yapıldıysa bu açıkları nasıl gidermeyi düşünmekte siniz?”

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/siginmaci-gocu-grip-salginini-nasil-etkiledi-265948h.htm

29.01.2020