Türkiye’de sivil toplum kuruluşları Suriye’deki savaş mağduru çocuklara yardım için bir araya geldi. AFAD ile Türk Kızılayı’nın başını çektiği birçok sivil toplum kuruluşunun desteğiyle “Sana İhtiyacım Var” yardım kampanyası başlatıldı. Kızılay’ın 2868 SMS bağış hattına atılan mesajlarla toplanan yardımlar Suriye’deki çocuklara ekmek, battaniye olarak ulaşacak.

Türk Kızılayı, Suriye’deki iç çatışmaların başladığı ilk günden beri hem Türkiye’ye sığınan hem de Suriye içerisinde kalan Suriyeli ihtiyaç sahiplerine insani yardım sağlamak için kapsamlı bir insani yardım çalışması yürütüyor. Konaklama tesislerindeki barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçların karşılanması için sorumluluk alan Türk Kızılayı, sınır üzerinden de Suriye içerisine yardım malzemesi ulaştırıyor.

STK’LAR HAREKETE GEÇTİ

Kış aylarındaki soğuk hava sebebiyle Suriye içerisindeki mağduriyetin artması Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirdi. Başbakanlık AFAD, Türk Kızılayı, HAK-İŞ, Diyanet Vakfı, Memur-Sen ve Anadolu Ajansı ile İnsani Yardım Platformu çatısı altında toplanan çok sayıda yardım kuruluşu, vakıf, dernek ve meslek örgütünün katılımıyla bir kampanya başlatıldı.

GİYSİ VE GIDA YARDIMI DA KABUL EDİLECEK

Sivil toplumun insani değerler doğrultusunda ortak bir amaçla birleştiği kampanya dâhilinde her kuruluş kendi bağış araçları ile yardım toplayabilecek. Toplanan yardımlar, AFAD’ın organizasyonunda Suriye içerisindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Türk Kızılayı aracılığı ile bölgeye yardım elini uzatmak isteyen hayırseverler, 2868 SMS bağış hattına mesaj atarak 5 TL. yardımda bulunabilecek. Türk Kızılayı’nın diğer bağış yöntemleri de bu kampanya dahilinde yardımseverlerin hizmetinde olacak. Türk Kızılayı şubeleri, nakdi bağışın yanı sıra yardımseverlerden kullanılmamış giysi ve gıda yardımı da kabul edebilecek. Kampanya ile ilgili Türk Kızılayının 168 ücretsiz çağrı ve bağış hattından detaylı bilgi alınabilecek.

kaynak: https://www.aksam.com.tr/guncel/stklardan-suriyeli-cocuklar-icin-dev-kampanya/haber-281082

31.01.2014