Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı, Sabah’a yaptığı açıklamada pideye zam yapılmayacağının altını çizerken, Suriye ekmeğinin hem esnafa hem de sektöre büyük darbe vurduğunu belirtti.

Yıllardan beri francala ekmeğinin pideden pahalı satıldığını kaydeden Sarı, “İşler çok kötü ve satışlar düşük olduğundan şu anda pideye yapmayı düşünmüyoruz. Zam yaparsak esnaf hiç ekmek satamaz. İlerleyen zamanların neler getireceğini göreceğiz” dedi.

Her köşe başına veya her binanın altına fırın açılıyor

İşlerin kötü olduğunu dile getiren Başkan Sarı, şehirde çok fazla pide fırını bulunduğuna dikkat çekti. “Her köşe başına veya her binanın altına fırın açılıyor. Dolayısıyla hem kazançlar düşüyor hem de haksız rekabet ortaya çıkıyor. Belediyeler yeni açılacak bir fırına ruhsat vereceği zaman odamıza danışmasını ve görüşümüzü almasını istiyoruz. Mutlaka iki fırın arasında bir kilometre veya 500 metre mesafe olsun. Avrupa’da bir yere iş yeri açılacaksa nüfusa göre karar veriyorlar, bunun şehrimizde de uygulanması gerekmektedir” şeklinde ifadeler kullandı.

300’ün üzerinde doğalgazla çalışan fırınımız var

Odaya kayıtlı bin 300 üyenin bulunduğunu açıklayan Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Şu anda 300’ün üzerinde doğalgazla çalışan fırınımız varken, diğerleri eski usul çalışıyor. Şu anda doğalgaz bağlatmanın maliyeti 30-40 bin lira arasında değişmektedir. Çünkü fiyatlar bina ve bacanın yüksekliğine göre değişiyor. Ayrıca yüksek 2 bin 800-3 bin gibi yüksek faturalar geliyor, dolayısıyla fiyatların düşmesini istiyoruz” diye açıklama yaptı.

Kaldırım, dönerci, berber, bakkal lastikçide bile Suriye ekmeği satılıyor

Suriyeli ekmek konusuna değinen Başkan Sarı, “Sektörümüzü ve esnafa büyük zarar veriyor. Bu sorunu her zaman dile getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. Bu ekmeklerin nerede, nasıl ve hangi koşullarda üretildiğini bilmiyoruz. Kaldırım, dönerci, berber, bakkal hatta lastikçide bile satılıyor. Birileri bir dur desin, artık, hiç satış olmazsa satış noktaları olsun.

Kaynak: http://www.gaziantepsabah.com/suriye-ekmegi-sektore-buyuk-darbe-vuruyor.html

19.02.2020