Güney Kıbrıs’ta 10 Nisan’da cinayet işledikten sonra KKTC’ye kaçan Suriye uyruklu iki kişi 30 Nisan’da Gazimağusa’da yakalandı. Suriyelilere yardım ederek 4 gün evinde saklayan Muhammet Özmen de, önceki gün tutuklandı


SURİYELİLERİN İTİRAFIYLA YAKALANDI… 20 yaşındaki Jamal Al Jaji isimli genci 13 bıçak darbesiyle 10 Nisan’da Baf’ta öldürdükten sonra, Gayretköy yakınlarındaki askeri bölgeyi ihlal ederek KKTC’ye kaçan Vahit El Mustafa ve Talat El Halaf 30 Nisan’da Gazimağusa’da yakalandı. Suriye uyruklu zanlıların itiraflarının ardından polis, Suriyelilerin KKTC’ye geçmesine yardım ettiği ve 4 gün boyunca evinde sakladığı gerekçesiyle Muhammet Özmen’i de tutukladı. Ahmet UÇAR Güney Kıbrıs’ta Baf’ın Hlocaka köyü sahilinde 10 Nisan’da meydana gelen cinayet olayının zanlıları 30 Nisan’da Gazimağusa’da yakalandı.

Suriye uyruklu zanlıların itirafları doğrultusunda, zanlıların KKTC’ye geçmelerine yardım edip, 4 gün boyunca evinde sakladığı suçlamasıyla Muhammet Özmen de önceki gün tutuklandı ve dün mahkemeye çıkarıldı. Vahit El Mustafa ve Talat El Halaf, içlerinden birinin eşiyle ilişkisi olduğu gerekçesiyle yine Suriye uyruklu olan 20 yaşındaki Jamal Al Jaji’yi Baf’ta 13 bıçak darbesiyle öldürmüş ve kayıplara karışmıştı.

Rum polisinin cinayet zanlısı olarak aradığı Vahit El Mustafa ve Talat El Halaf’ın cinayetin ardından bir süre Güney Kıbrıs’ta saklandığı ve daha sonra Gayretköy yakınlarındaki askeri bölgeyi ihlal ederek KKTC’ye kaçtıkları ortaya çıktı. Mustafa ve Halaf’ın 30 Nisan’da Gazimağusa’da yakalandığı ve önceki gün mahkemeye çıkarılarak tutuklandıkları öğrenildi. Suriyeli zanlıların itirafının ardından tutuklanan Muhammet Özmen de dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhine 1 gün tutukluluk emri temin edildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Ayhan Arabi, yeminli şahadet vererek, olguları aktardı. Arabi, zanlı Muhammet Özmen’in 1. Derecede Askeri Yasak Bölgeyi İhlal suçuyla methaldar olduğunu belirtti. Arabi, zanlının 10 Nisan 2020 tarihinde Güney Kıbrıs’ta meydana gelen cinayet meselesinden aranan Suriye uyruklu zanlılar Vahit El Mustafa ve Talat El Halaf’ın Güney Kıbrıs’tan gelip Güzelyurt’a bağlı Gayretköy’de, 1. derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Kuzey Kıbrıs’a geçmelerine yardımcı olduğunu belirterek, aynı zamanda söz konusu şahısları 4 gün boyunca evinde gizlediğinin de tespit edildiğini kaydetti.

Zanlıların 30 Nisan 2020 tarihinde Mağusa’da tespit edilerek tutuklandığını dile getiren Arabi, zanlıların aynı gün mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhlerine 3 gün tutuklama emri alındığını ifade etti. Arabi, zanlıların mesele ile ilgili olarak gönüllü ifade verdiğini ve söz konusu ifadelerinde zanlı Muhammet Özmen’in kendilerini evinde sakladığını söylediklerini belirterek, zanlı Özmen’in de derdest emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Zanlı Muhammet Özmen’in de verdiği gönüllü ifadede itirafta bulunduğuna dikkat çeken Arabi, verilen ifadenin diğer zanlıların ifadeleri ile birlikte teyit ve tekzip edilmesi gerektiğine işaret ederek, birleştirilecek soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının 1 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti. Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Jale Ergüden, tahkikatın salimen yürütülebilmesi adına zanlının 1 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Kaynak: https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/cinayet-zanlilarinin-kacmasina-yardim-etti-h88385.html

03.05.2020