İYİ Parti Siyaset Akademisi Başkanı ve Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ağırlaşan ekonomik kriz, koronavirüs salgını, İdlib’de yaşanan gelişmeler ve Libya’daki son durum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye, İdlib’de Peşaver sendromunun kurbanı olmak üzere”

İdlib’de son dönemdeki gelişmelere de dikkat çeken Sezgin, bölgenin Peşaverleşmesi riski taşıdığını belirterek, cihatçı terörizmin yuvası haline gelebileceğini, dolayısıyla sınır illerimizin tehdit altına gireceğini belirtti.

Aydın Sezgin, Türkiye’nin İdlib’de Peşaver sendromu riski altında olduğunu belirterek, “Peşaver sendromu, cihatçı terör örgütlerini destekleyen, bunlara hamilik yapan devletlerin bir süre sonra bizzat bu örgütlerin hedefi hâline gelmesini ifade eden bir kavram. Suriye’de rejimi devirmesi için destek verilen örgütler, bu hedeflerini gerçekleştiremediklerinde dönüp bizleri vurabilecektir, bu tür olayların dünyada çok sayıda örneği mevcuttur” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, Astana sürecinin kötü müzakere edilmesi ve Soçi Mutabakatı’nın sağladığı fırsat penceresinin iyi değerlendirilememesi nedeniyle İdlib’de köşeye sıkıştığını vurgulayan Sezgin, 5 Mart Mutabakatı ile Rusya’nın ve Suriye’nin elini kuvvetlendirdiğini belirtti.

“Rusya ve Suriye rejimi, bölgede kendileri için lojistik ve stratejik açıdan hayati önem taşıyan M4 ve M5 Kara Yollarının güvenliğini ve kontrolünü temin etmiş durumdadır; M4’ün güneyindeki grupları da kuzeye iteceklerdir. Moskova toplantısında maalesef ve maalesef iktidar süklüm püklüm kalmıştır” şeklinde konuşan Sezgin, “Madem İdlib için böyle bir mutabakata ‘evet’ diyecektiniz, size masada daha önce önerildiği herkes tarafından bilinen benzer çözüm önerisini, hatta aynı çözüm önerisini niye kabul etmediniz?” ifadelerini kullandı.

“Suriye’den terör ve mülteci akını risklerine bir de koronavirüs riski eklendi”

Suriye’deki hastanelerin ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu hatırlatan Sezgin, “Suriyeli doktorların yüzde 70’i ülkelerini terk etmiştir. Hastane kapasitelerinin ancak yüzde 60’ı kullanabilmektedir. Bu koşullar altında İdlib’deki nüfusun karşı karşıya olduğu coronavirüs salgını tehdide de ciddi bir şekilde ele alınması gereken insani bir meseledir” şeklinde konuşarak, bölgeden Türkiye’ye doğru nüfus hareketliliğinin terör riski ve mülteci boyutlarına bir de kamu sağlığına ilişkin risklerin eklendiğini belirtti.

Kaynak: https://www.gazetekritik.com/vekil-haberleri/aydin-sezgin-ekonomi-koronavirus-dis-politika-iktidarin-h105012.html

21.03.2020