Suriye’deki iç savaştan kaçarak Gaziantep’in Nizip İlçesi’ne gelen ve burada bir süre bekleyen 61 aileden oluşan 300 kişilik Suriyeli sığınmacı Mardin’in Midyat İlçesi’nde yaptırılan çadır kente yerleştirildi.

Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde bekletilen 300 kişilik Suriyeli sığınmacı, dün akşam Mardin’in Midyat İlçesi’nde 2 ay önce yapımı tamamlanan 10 bin kişilik mülteci kampına yerleştirildi. Midyat’ın Işıklar Mahallesi’ndeki Mor Hobil-Mor Abrohom Manastırı yanındaki 90 bin metrekarelik alanda kurulan 10 bin kişilik çadır kente sıkı güvenlik önlemleri altında, otobüslerle getirilen Suriyeliler, , Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Duygusal anların yaşandığı karşılaşmada, 300 kişi kayıt işlemi ve sağlık kontrolünden geçirildikten sonra çadırlara yerleştirildi. Sabah saatlerine kadar süren yerleştirme çalışmaların ardından bu sabah kumanya şeklinde mültecilere sabah kahvaltısı dağıtıldı.

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Suriye’den gelen vatandaşların misafir olarak ağırlandığını belirterek, İnsani olarak ne yapılması gerekiyorsa, onlar için yapmaya hazırız. Onlara mülteci olarak bakmıyoruz. Onlar bizim misafirimizdir. Kabul çalışmaları başladı ve bu gece ilk kafile geldi. Bunların rahat etmeleri için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız dedi. Kaymakam Bingöl, Midyat’taki çadır kentin, Suriyeli sığınmacılar için kurulan diğer çadır kentlerden farklı olarak dizayn edildiğini belirterek, Midyat çadır kent alanında yeraltı ve üst yapı çalışması yapıldı, sağlık ocağı kuruldu, 2 adet sondaj kuyusu açıldı, çevre güvenliği için karakol ve nöbetçi kulübeleri yerleştirildi, 2’şer adet kadın ve erkek mescitleri yapıldı. Tuvaletler, çamaşırhane, bulaşıkhane, duşluklar, 3 adet alışveriş marketi, televizyon izleme odası ve muhtar odası bulunuyor. Ayrıca, çocuk oyun parkı alanı, anaokulu ve ilkokul da kurulacak diye konuştu.

kaynak: https://odatv.com/suriyeli-300-siginmacimidyattaki-cadir-kente-yerlestirildi-2006131200.html

20.06.2013