Suriye’nin Kalamun bölgesinde yaşayan Hristiyanlardan oluşan 50 bin kişilik bir topluluk Rusya Dışişleri Bakanlığı’na gönderdikleri dilekçe ile Rusya vatandaşlığı başvurusunda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Suriye yasalarının çifte vatandaşlığa izin verdiğini belirten Suriyeli Hristiyanlar, mümkün olması durumunda Rusya vatandaşı da olmak istediklerini kaydetti.

Rusya vatandaşı olmayı kendileri açısından bir onur olarak gördüklerini vurgulayan Suriyeli Hristiyanlar, “Bizler Kalamuna bölgesinde yaşayan Hristiyanlar olarak Rusya vatandaşı olmak istiyoruz. Bizler ilk kez topraklarımızdan ayrılmak zorunda kalıyoruz. Bizler göçmen kamplarında dolaşmak yerine ölümü tercih ediyoruz. Bu yüzde vatanımızı, şerefimiz ve inancımızı koruyacağız. Mesih’in dolaştığı toprakları terk etmeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Hristiyanlara göre Batılı ülkelerin desteklediği terörist gruplarının hedefi bölgeden Hristiyanları temizlemek.

Rusya’yı Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekleyen güçlü bir ülke olarak gördüklerini vurgulayan Suriyeli Hristiyanlar, “Eğer kabul edilirse bu her bir Suriyeli Hristiyan için onur olacaktır. Bizler teröristlerin fiziki müdahalesine karşı Rusya’nın koruması altında olmak istiyoruz. Doktor, mühendis, avukat ya da girişimcilerden oluşan 50 bin kişi vatandaşlık için başvuruyor. Hiçbirimiz topraklarımızdan ayrılmak istemiyoruz. İhtiyacımız olan her şey var. Para da istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise vatandaşlık başvurusu ile ilgili henüz bir cevap vermedi. Rus yetkililere göre, 50 bin Suriyeli Hristiyan’ın Rusya vatandaşı olmak istemesi, Moskova’nın bölgedeki etkin politikalarının bir sonucu.

Rusya Ortodoks Kilisesi’nden Nikolay Balaşov İnterfax’a yaptığı açıklamada 50 bin Hristiyan’ın Rusya vatandaşlığı talebinin bölgede Hristiyan topluluklar arasında Rusya’nın otoritesinin kabul edildiğini, Suriyeli Hristiyanların desteklenmesi için her türlü tedbiri almaya devam edeceklerini söyledi.

kaynak: https://haberrus.com/headline/2013/10/17/suriyeli-50-bin-hristiyan-rusya-vatandasligina-basvurdu.html

17.10.2013