EPDK, EnerjiSa’nın işlettiği Toroslar Elektrik Dağıtım’da Suriyeli etkisini mücbir sebep sayarak şirketin 2013 ve 2014 yılı kayıp-kaçak hedefini 1’er puan artırdı. Düzenleme şirkete 65 milyon TL katkı yapacak.

Olcay AYDİLEK / HT GAZETE

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik dağıtım sektörüyle ilgili önemli bir ‘mücbir sebep’ kararı aldı. Kurul, Sabancı ile Alman E-On ortaklığı EnerjiSA’nın işlettiği Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’nin kontrolünde bulunan Gaziantep, Kilis, Hatay, Mersin, Adana ve Osmaniye’de Suriyeliler nedeniyle elektrikte kayıp-kaçak oranlarının arttığına hükmetti. Şirketin, 2013 ve 2014 yılları kayıp-kaçak hedeflerinin 1’er puan (ve biraz üstünde) artırılmasına karar verildi. Bu kararın şirkete pozitif etkisinin 65 milyon TL olacağı hesaplanıyor. Şirket, EPDK kararı çerçevesinde bu tutarı tarifeler üzerinden tahsil edecek.

‘SURİYELİLERİN ABONELİK İŞLEMLERİNDE SORUN VAR’

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle 2 milyona yakın Suriyeli, Türkiye’ye geldi. Suriyelilerin önemli bir bölümü, Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’nin kontrolündeki Gaziantep, Kilis, Hatay, Mersin, Adana ve Osmaniye’de yaşamını sürdürüyor. Suriyeliler için oluşturulan kamplarda elektrik tüketimleri ölçülüyor ve faturalar düzenli ödeniyor. Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ, kamp dışında yaşayan Suriyelilerden bazılarının abonelik işlemlerinde sorun olduğunu, bu nedenle kaçak tüketimin ve teknik kayıpların arttığını belirtti. Şirket, EPDK’ya başvurarak, Suriyeli etkisinin kayıp-kaçak artışında ‘mücbir sebep’ kabul edilmesini, EPDK tarafından konulan kayıp-kaçak hedeflerinin yenilenmesini ve artırılmasını istedi. EPDK uzmanları, bölgede inceleme yaptı. Kurul, şirketin 2013 ve 2014 yılı kayıp kaçak hedefini, 1’er puan düzeyinde artırdı.

ANTEP VE KİLİS’TE KESKİN ARTIŞ GÖRÜLDÜ

HABERTÜRK’ün enerji yönetiminden kaynaklardan aldığı bilgiye göre kayıp-kaçak Gaziantep’te yüzde 7’den yüzde 12’ye, Osmaniye’de yüzde 7’den yüzde 10’a, Kilis’te yüzde 10’dan yüzde 15’e çıktı.

“YAĞMUR, FIRTINAYI BİLEMEM AMA SEÇİM GECESİNE HAZIRIZ”

EnerjiSa CEO’su Yetik Kadri Mert, şirket bünyesinde bulunan elektrik dağıtım bölgelerinde seçimlere kendilerinin hazır olduğunu söyledi. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın “Seçim akşamı elektrik kesintisi olmaması için güvenlik güçleriyle işbirliği dahil her türlü tedbir alınacak” açıklaması üzerine şirket bünyesinde bulunan Toroslar, Başkent ve İstanbul Anadolu yakası elektrik dağıtım bölgelerindeki hazırlığı sorduğumuz Mert, “Zaten vardiyalar halinde çalışılıyor ve o gün de daha titiz bir çalışma düzeni olacak. Biz şirket olarak hazırız. Ancak yağmur veya fırtına gibi etkenler olursa her şey elinizde olmayabiliyor” dedi. Mert, konunun sadece dağıtıcıları değil elektrik üretimi ve iletimi yapanları da ilgilendirdiğine dikkat çekti. Planlı kesintilere de değinen Mert, “Yatırım ve bakım için elektrikler kesilmek zorunda. İnsanlarımız yavaş yavaş internetten kesinti takibi yapmayı öğreniyor. Ankara’yı ilk aldığımızda büyük şikâyetler olmuştu” diye konuştu.

kaynak: https://www.haberturk.com/ekonomi/enerji/haber/1072391-suriyeli-65-milyonluk-mucbir-sebep-sayildi

01.05.2015