Avrupa hayaliyle geldikleri İzmir’de bekleyen Suriyeli sığınmacılara bir darbe de Basmane semtinde emanetçi gibi çalışan Suriyeli bakkaldan geldi. Suriye’den gönderilen paraları buradaki sığınmacılara ulaştırdığı belirtilen, adının Halil olduğu söylenen Suriyeli bakkal, iddiaya göre 400 bin lirayla ortadan kayboldu.

Yaklaşık 3 ay önce Basmane Anafartalar Caddesi üzerinde küçük bir bakkal dükkanı açan aynı zamanda bölgedeki Suriyelilerin para emanetçisi olduğu öne sürülen Suriyeli Halil, dün sabah dükkanını açmadı. Ülkelerinden gönderilen parayı almak için işyerine gelen Suriyeliler, dükkanın kepenklerinin kapalı olduğunu gördü. Saatlerce dükkanın açılmasını bekleyen Suriyeli sığınmacılar, çevredeki diğer esnafın Halil’in kaçtığını söylemesiyle şok oldu. Dolandırıldıklarını iddia eden ve dükkan önünde toplanan onlarca Suriyeli, “Hayallerimizi, umutlarımız çalıp bizi Yunanistan’a götürme vaadiyle her birimizden 2 bin- 3 bin dolar arasında paramızı aldı. Fakat paralarla birlikte ortadan yok oldu. Şimdi biz ne yapacağız? Son paramızı da ona kaptırdık” dedi.

RAKAM 400 BİN LİRA

Dolandırılan Suriyeli sayısının 300’e yakın, rakamın da 400 bin lira civarında olduğu ifade edildi. Dükkanda çalışan Suriyeli bir kadın ve çocuk da olayın şokunu yaşadı. Suriyeli’lerin kendilerini suçlamaları üzerine, “Sabah işe geldiğimizde kepenklerin kilitli olduğunu gördük. Bizi kimsenin suçlamaya hakkı yok” dedi.

Çevre esnafı ise bakkal dükkanının döviz bürosu gibi kullanıldığını öne sürdü. İsminin açıklanmasını istemeyen bir esnaf, “Bir çok kişi gelip dolarlarını ve Suriye paralarını burada bozduruyordu. Çok hareketli bir yerdi. Ayrıca Suriyeli’ler ülkelerinden gönderilen paraları gelip Halil isimli kişiden alıyordu. Bugün emanet paralarını almaya geldiklerinde bulamayınca şok oldular” dedi.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/suriyeli-bakkal-siginmacilari-400-bin-lira-dolandirdi-29801578

13.08.2015