Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde Suriyeli çocuklar trafik ışıkları ve yol kenarlarında duygu sömürüsü yaparak dilendiriliyor.

Çorlu’da Suriyeli kadın ve çocuklar çeşitli bölgelerde bulunan ışıklarda dilenmeleri önlenemiyor. Küçük yaştaki çocuklar ile duygu sömürüsü yaparak para dilenen kadınlar hem trafiği hem de hayatlarını tehlikeye sokuyor. Genellikle servis saatlerinde ışıklarda bekleyen kadınlar dilenmeyi adeta meslek edinmiş durumda. Soğuk havada üzerlerinde mont bulunmayan çocuklar ise hastalıklar
“BİR TÜRLÜ ENGELLENEMİYOR”
Gece gündüz demeden yoğun çalışma koşullarında para kazanan Çorlu halkından dilenciler para alarak hem kolay hem de haksız kazanç sağlıyor. Okul çağındaki çocukların ışıklarda aileleri tarafından soğuk havada dilendirilmesi tepkilere neden olurken yıllardır aynı ışıklarda dilenen bu kadınlar ise yetkililerce bir türlü engellenemiyor.
“SÜRÜCÜLER TEPKİLİ”
Işıklarda çocuk ve kadınların dilenmesi ile ilgili bazı sürücüler, “Bu Suriyeliler kamplardan biz kendimize bakabiliriz diyerek çıkıyor. Ama kadınları çocukları ışıklarda dileniyor. Bu çocukların yarın ne durumda olacağı belli. Devlet böyle dilenenleri kampa geri almalı. Bu şekilde olmaz. Yaz günü sıcağın altına dileniyor bu çocuklar kış günü yağmurun altında. Onlar yüzünden trafikte aksıyor. Arabaların önüne atlıyorlar bazen onları gördüğümüzde yavaşlamak zorunda kalıyoruz. Yetkililer bir an önce bunlara dur demeli” diyerek sitem etti.
Kaynak: https://www.corluhaber.com.tr/suriyeli-cocuklar-isiklarda-dilendiriliyor/6416/

17.12.2019