Suriyeli dilenciler turizm cenneti Antalya’nın en işlek noktalarını mesken tutmuş durumda. Esnaf ve turistler çaresiz…

Suriye’de devam eden iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeliler turizm beldelerini işgal etmiş durumda.  Antalya’da da her köşe başında Suriyeli dilencilere rastlamak mümkün…

SAYILARI 3 MİLYONU AŞTI

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden ve sayıları milyonlarca olan Suriyeli vatandaşlar birçok ilde toplumsal soruna dönüşmeye başladı.

Hükümetin, Nisan ayı sonu itibariyle açıkladığı rakamlara göre; Türkiye’de kayıtlı 2 milyona yakın Suriyeli vatandaş var.Kayıtdışı olanlarla birlikte bu rakamın 2.5- 3 milyon düzeyinde tahmin ediliyor. Neredeyse Türkiye’nin tüm illerine dağılan Suriyelilerin büyük bölümü ise mülteci kamplarının dışında yaşam savaşı veriyor.

UCUZ İŞÇİ, DİLENCİ…

Antalya’da örtüaltı tarım, kesme çiçek sektörü, toptancı hallerinde hamallık ve çeşitli işler, inşaat gibi sektörlerde ucuz işçi olarak çalıştırılan Suriyelilerin büyük bir bölümü, kentin işlek noktalarında dilencilik yapıyor.

MÜDAHALE EDİLMİYOR

Antalya Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün yasa dışı yollarla kente gelenlerin il dışına çıkartılacağı yönündeki açıklamaları ve bu yöndeki genelgelerine rağmen, kentin merkezi noktalarında dilencilik yapan onlarca Suriyeli’ye hiçbir müdahalede bulunulmuyor. Esnaf ve turistler ise, yaşanan bu ‘insanlık dramı’ karşısında hem çaresiz hem de şikayetçi…

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp Kalekapısı’na devam eden kaldırım boyunca ve Dönerciler Çarşısı’ndan Atatürk Caddesi’ne devam eden güzergahta neredeyse her 10 metrede bir, kadın, erkek ve çocuklardan oluşan gruplar dileniyor. Antalya’da sayıları binlerle ifade edilen, Suriyelilerin önlerinde ise ‘Suriyeliyim, Allah rızası için bana yardımcı olur musunuz?’ yazısı bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı, geçen yıl aralarında Antalya’nın da bulunduğu 22 ildeki Suriyelilerin toplanarak, boş kamplara yerleştirilmesi yönünde genelge yayımlamıştı.

DHA