Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bugün Mecliste, Türkiye’de bulunan Suriyeli işletmecilere verilen nakit para yardımlarını gündeme getirdi. Suriyeli işletmecilere 25 bin TL’ye kadar destek ödemelerinin yapıldığını açıklayan Türkkan, çok çarpıcı bilgiler verdi. İşte o açıklamaları;

SURİYELİ İŞLETMECİLERE 25 BİN TL YARDIM

Son olarak Kilis’ten söz etmek istiyorum Sayın Başkan. Ülkemize gelen Suriyelilerin Kilis’e yerleşmesiyle şehrin demografik yapısı gerçek anlamda bozuldu. Yaşanan ekonomik krizle beraber Kilisli esnaf devletten gereken desteği alamıyor ancak iş yeri olan Suriyeli işletme sahiplerine Alman GIZ kuruluşu ve ülkemizde kurulu “SENED Derneği” adındaki dernek aracılığıyla işletmelerini kayıt altına almaları karşılığında 25 bin liraya kadar destek veriliyor. Dernek yardımları, işe başlama vergi kaydı için 2 bin lira, yemek yardımı ve kira desteğiyle 25 bin liraya kadar çıkıyor.

Kilis yatırımlarda da devlet desteklerinden mahrum bırakıldı. Kilis OSB 6’ncı bölge desteklerinden faydalanırken, kent geneli 5’inci bölgede değerlendirilmektedir.

OSB’ye müracaat edecek olan Türk yatırımcı yer bulamazken 100 dönümlere varan arsalar Suriyelilere verilmekte, bu Suriyeli işletmeler fabrikalarında neredeyse hiç Türk işçi istihdamı yapmamaktadır ve çalışanların tamamına yakını da Suriyelilerden oluşmaktadır. Her 10 personel sayısı arasında 1 kişi olan yabancı çalıştırma kontenjanı iş Suriyelilere gelince aranmamakta, devletin bu yanlış politikasının sonucunu da Kilisliler çekmektedir.

Kilis âdeta Suriyelilerin cenneti olmuştur. Ülkemizin 2’nci büyük sınır kapısı olan Öncüpınar Sınır Kapısı güvenlik gerekçesiyle sürekli kapalı tutulmakta ve bu kapının ticari nimetlerinden Kilisliler faydalanamamaktadır. Hükûmeti bu noktalarda Kilislilerin sesini duymaya davet ediyorum.

Kaynak: https://www.kamupersoneli.net/212220/suriyeli-isletme-sahiplerine-25-bin-liraya-kadar-destek-veriliyor/

25.03.2021